zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poplatek za odpad v Praze o 13,5 procenta vyšší

31.01.2005
Odpady
Poplatek za odpad v Praze o 13,5 procenta vyšší

o 13,5 % schválilo Zastupitelstvo hlavního města Prahy (ZHMP).

Klub komunistů nepodpořil zvýšení, jež spolu s růstem dalších poplatků, které již loni Pražané zaznamenali, začíná být pro mnoho lidí neúnosné. Klub komunistů podporuje návrh města zákonodárnou iniciativou usilovat o změnu sazby DPH pro činnost související s komunálním odpadem zpět na pět procent.

Město zdůvodňuje zvýšení ceny za sběr, svoz a odstraňování směsných komunálních odpadů vznikajících na jeho území zvýšením sazby DPH z 5 na 19 %; pro Prahu tato změna znamenala v r. 2004 zvýšené výdaje ve výši 40 mil. Kč. Pokud by byla zmíněná zákonodárná iniciativa úspěšná, tak se nedá očekávat snížení poplatku, ale mohlo by se prodloužit období do dalšího zdražování.

Pro r. 2005 činí plánovaný objem nákladů souvisejících s nakládáním s komunálním odpadem částku 660,5 mil. Kč včetně DPH. Město ekonomicky motivuje obyvatele ke třídění odpadu a ke snižování produkce směsného odpadu a zajišťuje další aktivity na jeho podporu částkou 287 mil. Kč.

Podle propočtu města se zvýšení poplatku např. u čtyřčlenné rodiny, která vlastní 120litrovou nádobu na netříděný komunální odpad s četností svozu jedenkrát týdně, předpokládá o 23 Kč za jeden měsíc.

Město by se ale také mělo zaměřit na kontrolu tzv. podnikatelského odpadu. Podnikatelé by měli mít v nájemní smlouvě uvedeno, jakým způsobem se vypořádají s odpadem, který pramení z jejich podnikatelské činnosti.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí