zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologické daně končí?

10.02.2005
Obecné
Ekologické daně končí?
Zvýšení spotřební daně u energií a současný pokles zdanění práce, např. nižší daň z příjmů, tvoří podstatu ekologické daňové reformy. Snížení daňové zátěže práce přitom podporuje vznik nových pracovních míst. Při určitém zjednodušení lze říci, že z hlediska příjmů a výdajů státního rozpočtu jde o neutrální operaci.
V našich podmínkách by vyšší daňová zátěž u uhlí, elektřiny a zemního plynu mohla znamenat roční výnos zhruba 4 miliardy korun a o stejnou částku by se snížil příjem státu ze zdanění práce. Cílené sociální dávky by zároveň pomohly převážně důchodcům, jichž se úleva na zdanění příjmu nedotkne a kteří by zaplatili za energie více. Snižování energetické náročnosti hospodářství zvyšuje i jeho konkurenceschopnost na stále náročnějším světovém trhu.
Po volbách v roce 2002 jsme se ekologickou reformou daní podle programového prohlášení vlády neřídili. Přitom národní hospodářství překonalo ekonomickou krizi z let 1997/98, vláda dostala relativně silný mandát pokračovat v jeho ekologizaci a nezaměstnanost se pohybovala okolo 10 procent.
V Německu už na jaře 1999 vláda sociálních demokratů a Zelených využila v boji s nezaměstnaností právě toho, že kořeny reformy spočívají na trhu práce, a nikoli jen v oblasti životního prostředí.
U nás se k věci znovu přihlásila vláda v roce 2004, upravit se musí řada zákonů. Mandát vládě končí v létě příštího roku, a tak je termín pro předložení příslušných novel (letošní listopad) jen jakýmsi šetrným sdělením, že úředníci zainteresovaných resortů budou pouze "psát do šuplíků".
V současné situaci by úspěch ekologické reformy byl vykládán jako úspěch jen jednoho názorového proudu v ČSSD. To se ke škodě věci i celé republiky z pohledu některých vlivných politiků nesmí stát. Mj. by to znamenalo vážné ohrožení silných zájmových skupin, pro něž by ekologická reforma znamenala prohru. Ačkoli to zní paradoxně, je tento dílčí úkol velice důležitý pro celou ČSSD, její čitelnost, věrnost tradicím i schopnost reagovat na nové výzvy.

(Autor, poslanec za ČSSD, je místopředsedou výboru Sněmovny pro životní prostředí)
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí