zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministerstvo zdravotnictví si nepřeje testování na zvířatech

03.02.2005
Příroda
Ministerstvo zdravotnictví si nepřeje testování na zvířatech

V posledních dnech je v souvislostí s novelou zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, v médiích diskutována otázka testování kosmetických výrobků na zvířatech. Ministerstvo zdravotnictví je v některých těchto diskusích označováno za zastánce pokusů na zvířatech.

Považujeme tedy za nutné zdůraznit, že ministerstvo zdravotnictví si žádné testování na zvířatech nepřeje a preferuje alternativní metody testování, bez účasti zvířat. Takové metody se používají i ve Státním zdravotním ústavu. Proto se také v České republice v posledních letech prakticky již vůbec kosmetika na zvířatech netestuje. Česká republika však byla upozorněna EU, že zákon č. 77/2004 Sb., který u nás implementoval absolutní zákaz pokusů na zvířatech, je v nesouladu s evropskou legislativou, konkrétně se směrnicí 2003/15/ES. Pokud by Česká republika neuvedla své právní předpisy do souladu s touto směrnicí, riskuje sankce ze strany EU.

Některé země EU požádaly o možnost odchylné úpravy od směrnice EU, a proto již mají aplikován absolutní zákaz testování kosmetiky na zvířatech a nejsou v rozporu s evropskou legislativou. Za Českou republiku mělo možnost požádat o schválení odchylné úpravy Ministerstvo zemědělství, a to do konce září 2004. Toto však neučinilo. Domníváme se však, že Ministerstvo zemědělství stále ještě může učinit kroky ve vztahu k EU a požádat o akceptaci současné legislativy, která testování na zvířatech u nás zakazuje. V tomto duchu jsme se proto v uplynulých dnech obrátili na Ministerstvo zemědělství, aby tak učinilo.

Zdroj: MZdr

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí