zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zákon zajímal zemědělce, rádobyochránce nikoliv

07.03.2005
Zemědělství
IPPC
Zákon zajímal zemědělce, rádobyochránce nikoliv
České Budějovice - Nejpozději třicátého října 2007 budou muset mít zvláště velké zdroje znečištění ovzduší takzvané integrované povolení provozu. Ukládá jim to zákon.
Tato problematika se týká i zemědělských a potravinářských provozů, pro které se včera z podnětu ministerstva zemědělství v českobudějovickém sídle ministerstva zemědělství, zemědělské agentury a pozemkového úřadu konal na toto téma seminář.
"Postupně je pořádáme na sedmi místech v republice tak, aby měl každý zemědělec možnost se jich účastnit. Potřebné informace získají i v poradenských centrech, tedy ve Výzkumném ústavu zemědělské techniky, na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě, výzkumném ústavu potravinářském a samozřejmě i na ministerstvu zemědělství," poradil Antonín Jelínek z Výzkumného ústavu zemědělské techniky.
Podle něj na semináři ale chyběli účastníci budoucích řízení, kteří se prezentují s oponentními posudky, jako jsou například Jihočeské matky či Děti země. "Měli by se také zúčastnit, aby se s otázkou integrované prevence podrobně seznámili. V opačném případě se pak stává, že mají v průběhu řízení řadu irelevantních připomínek a vymýšlejí si něco, co akorát celý proces zdržuje."
Samotné vystavování integrovaných povolení spadá do kompetence krajského úřadu. "Příslušné krajské úřady jsou s výjimkou Prahy jedinou pověřenou osobou, která může vydat žadateli souhlas," upřesnil Josef Kališ z ministerstva zemědělství. "Jihočeský kraj je na celý proces i případnou pomoc při vyřizování povolení připraven dobře," vyzdvihl Jelínek.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí