zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda je zavalena žádostmi o výjimky k ochraně přírody

09.03.2005
Příroda
Vláda je zavalena žádostmi o výjimky k ochraně přírody

Maximálně 150 závodníků se bude moci zúčastnit koncem letošního dubna závodu Českého poháru na řece Otavě v Národním parku Šumava. Pořadatel, Vodácký oddíl TJ Union Plzeň, však musí zajistit, že i diváci budou dbát pokynů pracovníků Správy parku a že po skončení závodu uklidí a dojde k nápravě případných škod v přírodě. Rozhodla o tom vláda. Ta naopak nepovolila Beskydskému leteckému klubu z Čeladné, aby vykácel další stromy na hoře Velká Stolová, čímž by se rozšířila startovací plocha. Odůvodnila to tím, že provozování závěsného létání nebylo v této lokalitě nikdy povoleno, a přesto nezákonně vznikla startovací plocha na vykáceném pásu ve vzrostlém lese, převážně bukovém.

Lesníci se obávají, že při nezdařených startech či při pádech letců se poškodí špičky přilehlých stromů a že zvýšený pohyb osob bude rušit zvěř. Navíc zmíněné území je nejcennější součástí Ptačí oblasti Beskydy, ve které se vyskytuje 10 evropsky významných druhů ptáků, například čáp černý, puštík bělavý, tetřev hlušec, strakapoud bělohřbetý či datlík tříprstý.

Náměstek ministra životního prostředí Ladislav Miko, který od 1. května bude v Evropské komisi šéfem ředitelství ochrany přírodních zdrojů, doufá, že se v Česku povede prosadit novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Podle ní by o výjimkách ze zákona mělo rozhodovat opět ministerstvo, jak tomu bylo dříve, nikoliv vláda. Jak ale řekl ministr Libor Ambrozek, vláda je zavalena žádostmi o výjimku. Projednala jich víc než stovku. „Je také možná varianta, že by se vláda vyjadřovala jen k výjimkám celostátního významu, jako jsou jezy nebo dálnice,“ dodal Ambrozek.

Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí