zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Riziko povodní kvůli zásobám sněhu na horách roste

11.03.2005
Voda
Riziko povodní kvůli zásobám sněhu na horách roste

PRAHA - Vláda včera doporučila před táním sněhu maximálně vyprázdnit vodní nádrže,

aby zadržely očekávaný příval vody. Ministr zemědělství Jaroslav Palas (ČSSD) po schůzi kabinetu řekl, že na odtávání extrémního množství sněhu se vodohospodáři chystají stejně jako lidé zodpovědní za bezpečnost.

O riziku vzniku povodní prý už byly informovány kraje a radnice velkých měst. V případě rychlého oteplení a prudkého tání totiž hrozí podle Palase, který je zodpovědný za protipovodňová opatření, záplavy i přesto, že vodohospodáři už větší část nádrží vypustili. Riziko přívalu velké vody roste podle něj s prodlužováním zimy. Na horách nyní leží průměrně metr a půl až dva metry sněhu. Na Labské boudě překročila sněhová pokrývka tři metry, ještě dnes v noci ho má přibýt. V nejbližších dnech meteorologové výrazné oteplení a tedy i větší tání ale neočekávají.

Největší zásoby sněhu leží v povodí Vltavy, Labe a Moravy, tam je proto i nejvyšší riziko vzniku jarních povodní, uvedl Palas a dodal, že v povodí Vltavy leží 1,6 miliardy metrů krychlových sněhu, kaskáda je však schopna zachytit pouze čtvrtinu tohoto množství. V povodí Moravy je podle něj nádrží málo, pomohou Nové Mlýny. Kdyby tam nebyly nádrže, v této situaci by tam vznikla katastrofa, konstatoval ministr. Zároveň se ohradil proti požadavku ekologů držet hladinu nádrží pod Pálavou dlouhodobě nízko.

Informace o vodním stavu jsou pravidelně aktualizovány na internetových stránkách www.voda.mze.cz.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí