zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Příchod jara svědčí ptačím námluvám, vrací se sokoli

17.03.2005
Příroda
Příchod jara svědčí ptačím námluvám, vrací se sokoli
Děčín - S ustupující zimou se zpátky z teplejších koutů Evropy na Děčínsko vrací samičky sokolů stěhovavých. Svatební reje s očekávaným příchodem jara tak začínají nabírat na intenzitě. Je to dobrý signál k úspěšným námluvám a pozdějšímu vyvedení další nové generace vzácných opeřenců.

"Ta stávající populace v Labských pískovcích a v obou národních parcích na českosaském pomezí se v posledních letech pohybovala okolo dvaceti párů. Tohle zastoupení by mělo zůstat zachováno," tvrdil zoolog děčínské správy chráněné krajinné oblasti Pavel Benda.
Přestože má sokol přívlastek stěhovavý, označení se týká spíše samiček. Ty odlétají na podzim do jiných teritorií, většinou se jedná o střední Evropu. Jejich sokolí druhové zůstávají i přes zimu ve svých hnízdištích ve skalních rozsedlinách pískovců a případně na dalších místech.
Neklamnou předzvěstí jara jsou i typické noční zvuky dalších vzácných opeřenců. Jde o sýčky, kteří se ozývají dokonce přímo v obytných částech Děčína, často jejich houkání vychází zejména z panelových domů v některých městských sídlištích. Dá se říci, že prakticky každé sídliště má svého sýčka.
"Je to možná s podivem, ale tato místa se stala oblíbenými úkryty našich nejmenších a z hlediska ohrožení nejvzácnějších sov. Jejich počty v naší republice výrazně poklesly. Přímo v Děčíně odhadujeme populaci těchto nočních dravců až na deset párů,"
poznamenal Pavel Benda.
Sýčkové si dělají na sídlištích hnízda v nejrůznějších odvětrávacích otvorech panelových domů. Smůlou je, že hnízda nebývají příliš velká a mláďata z nich často vypadávají nebo vylétnou a už zpátky cestu nenajdou. Na zemi je pak ohrožují kočky nebo psi a nebo je najdou lidé, kteří mláďata většinou nosí do místní zoologické zahrady.
"Takových nečekaných přírůstků jsme tady měli už několik. Když dorostou, snažíme se je vracet do přírody. Tam se ale musí učit lovit a je to pro ně obtížný návrat, když jsou zvyklí na lidi. Někdy si je ponecháváme i v našem areálu k dalšímu chovu," poznamenal zoolog děčínské zahrady Roman Řehák.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí