zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Armáda zatajila skládku prošlých léků

18.03.2005
Voda
Odpady
Armáda zatajila skládku prošlých léků
Marta Antonínová
Adamov Armáda zatajila skladiště léků v jeskyni Výpustek, neinformovala ani o jeho současné likvidaci. V dnešních dnech končí práce spojené s odstraněním skládky. Teprve nyní vycházejí najevo skutečnosti naznačující, že v minulosti mohla být v Adamově kontaminována pitná voda. "První informace byly ne- o . ciální, spíše domněnky lidí, které se bohužel potvrdily,"řekl starosta Adamova Jaroslav Bernášek. "Dnes už víme, že v sedmdesátých a na začátku osmdesátých let armáda ukládala ve staré polozasypané větrací šachtě léky s prošlou dobu použití způsobem, který rozhodně neodpovídá dnešním zvyklostem. Prášky, masti i injekční ampule. Nikoho však o tom neinformovala i přesto, že podzemní lokality bezprostředně navazují na Křtinský potok, který je vodárenským tokem a zdrojem části pitné vody pro město." Šokující skutečnost zjistili loni o prázdninách speleologové, kteří se ve Výpustku zabývají průzkumem podzemních prostor. Svůj nález ohlásili armádním úřadům, které zahájily odstraňování skládky. "Až na začátku února jsme se dozvěděli, že se ve Výpustku něco děje,"uvedl vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka. "Požádali jsme armádu o vysvětlení a odůvodnění akce, která tam probíhá. V propasti, přímo propojené s podzemními vodami, byly nalezeny léky i plechovky od barev. Následná kontrola ukázala, že odpad nebyl na jednom místě, ale hned na dvou." Jak se hájí armáda? "Žádnou dokumentaci jsme neobdrželi, protože původní útvar podléhal utajení. I pro nás je nemilým překvapením to, co se našlo. Snažíme se udělat všechno proto, aby byly skládky v plném rozsahu likvidovány,"sdělil Václav Sýkora, vedoucí oddělení vojenské ubytovací a stavební správy Praha. Dodal, že areál Výpustku převzali v roce 2001 s cílem najít pro něj nového majitele.
Pokračování str. 5
Dokončení ze strany 1
Práce na likvidaci skládky léků ve Výpustku jsou ve finále. Dnes už jen těží materiál pod skládkou, který mohl být kontaminován. Veškeré nebezpečné materiály jsou ukládány do kontejnerů a část ještě čeká na transport k likvidaci. Záměrem bylo udělat práce dokud nezačne větší tání, aby nedošlo
k dalšímu rozšíření nebezpečných látek. Ještě v tomto týdnu budou odebrány vzorky vody nad vtokem do systému a pak v Otevřené skále, která leží pod Výpustkem. Budou provedeny rozbory na stanovení ekotoxicity a další podle požadavků hygieniků.
"Přístup armády byl velmi nezodpovědný,"dodává Leoš Štefka. "Zneužili toho, že lokalita byla i pro nás uzavřena. Kdyby k průzkumu nedošlo, asi bychom skutečnost dodnes neznali. Za chybu považuji, že se armáda snažila celý problém řešit, aniž by informovala ty, jichž se týká, zřejmě ve snaze celou věc utajit. Na druhou stranu musím říct, že způsob, jakým je skládka likvidována, je seriózní a odpovídá normám."
Když armáda Výpustek o ficiálně opouštěla, nechala zpracovat ekologický audit, podle jehož výsledků je lokalita v pořádku bez rizik pro životní prostředí. Ted se začíná ukazovat, že problémy jsou.
"Lokalitu Výpustku by měla brzy převzít do své správy Agentura ochrany přírody a krajiny ČR,"dodává vedoucí CHKO doktor Štefka.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí