zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Motokrosaři devastují Český ráj

27.04.2005
Příroda
Motokrosaři devastují Český ráj
Český ráj - V chráněných lokalitách Českého ráje přibývá bezohledných motokrosařů, kteří si louky a lesy pletou se závodní dráhou.
Motorkáři jízdami mimo komunikace porušují zákon. Navíc po nich zůstávají v přírodě erozní rýhy a poškozené kořeny stromů. Ochránci přírody se proti ilegálním jezdcům chystají bojovat. "Ilegálních přejezdů v posledních letech přibývá. Letos se na ně chceme zaměřit," sdělila vedoucí Správy CHKO Český ráj Lenka Šoltysová. "Na motokrosaře si stěžují i obyvatelé obcí, proto bychom je rádi požádali o informace," doplnila.
Jízdami motokrosových jezdců trpí hlavně oblast Kozákova, Hamštejnského hřbetu a Sokolky v Příhrazských skalách. Po jezdcích zůstávají ve svazích až půlmetrové rýhy od pneumatik. "Motorky poškozují kořeny stromů. Ty pak může napadnout dřevokazná houba, a tím se sníží odolnost lesa proti větru i hmyzím škůdcům," uvedl Zdeněk Brojír, revírník Lesů České republiky, který má na starosti oblast Kozákova.
Ochráncům přírody se letos ve spolupráci s policisty podařilo pokutovat několik ilegálních motorkářů na Kozákově. Přestupcům zákona hrozí pokuta až 50 tisíc korun.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí