zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ostrov má první památný strom

20.05.2005
Příroda
Ostrov má první památný strom

Ostrov/Horní Žďár - První a zatím jediný památný strom mají od začátku března na území Ostrova. Jedná se o lípu v Horním Žďáru.
"Strom se nachází na pozemcích, které jsou ve vlastnictví státu v blízkosti komunikace ve směru na Arnoltov, u vodojemů. Jde o mimořádně významný strom, je proto nutné jej zabezpečit před škodlivými vlivy z okolí," informoval starosta Ostrova Jan Bureš.
Lípa je chráněna podle zákona o ochraně přírody a krajiny, to znamená, že je zakázáno ji poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji a její ošetřování musí být prováděno se souhlasem orgánu, který ochranu vyhlásil.

"Zrušit ochranu památného stromu může orgán ochrany přírody jen v případech, kdy jiný veřejný zájem výrazně převažuje nad zájmem ochrany přírody,"
vysvětlil. Aby byla tedy památná lípa v Horním Žďáru dostatečně chráněna, bude kolem ní vymezeno ochranné pásmo v poloměru sedmnáct metrů, ve kterém bude možno zásahy provádět jen se souhlasem odboru životního prostředí ostrovské radnice.

"V tomto pásmu není dovolená žádná, pro strom škodlivá činnost, nebudou zde moci být prováděny zemní práce, ale ani odvodňování, skladování materiálu či aplikace a skladování látek působících nepříznivě na dřeviny,"
upřesnil Bureš.
Kvůli stromu bude muset v dané lokalitě dojít ke změně územního plánu. Lípa v Horním Žďáru je nyní evidována v Ústředním seznamu ochrany přírody, který vede Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky v Praze.

Zdroj: Karlovarské noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí