zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zdeněk Srstka pomáhal stěhovat mravence

20.05.2005
Příroda
Zdeněk Srstka pomáhal stěhovat mravence
Turnovsko - Ochránci přírody v Českém ráji stěhují ohrožená mraveniště na bezpečná místo. Záchrannou akci přijel sledovat se štábem také herec Zdeněk Srstka pro pořad Chcete mě?
Přední český specialista na transfer mravenců Jan Daňo přemístí deset mravenišť z lesní cesty u Hrachovic na Turnovsku na dva kilometry vzdálené Dubecko. "Tam jsme mravencům vybrali nové útočiště. Je to podobné místo, na jakém si postavili původní domov, " řekl Daňo. Cestu pokrytou mraveništi chce totiž obec letos vymýtit a znovu zprovoznit.
Podle Daňa je stěhování mravenců náročná práce vyžadující zkušenosti. "Je třeba odebrat mraveniště do hloubky, aby uvnitř nezůstaly mravenčí samičky," popisuje. Ve středně velkém mraveništi prý bydlí asi 150 tisíc mravenců, z toho několik tisíc samiček.
Spolu s pomocníkem leze po čtyřech a nabírá hmotu mraveniště lopatkami do nádob. Ruce i trup mravenčího stěhováka jsou pokryty mravenci. "Mravenci vlezou úplně všude: za krk, do prádla, do nosu i do uší. Samozřejmě, že koušou. Hlavně v létě je to hodně nepříjemné, ale já si nějak zvykl," pokračuje Daňo.
Stěhováci pak nádoby s mravenci převezou na nové působiště a vyklopí. Mravencům trvá několik měsíců, než si znovu vyhloubí podzemní chodby pod mraveništěm. Proto je nejlepší doba transferu na jaře. "Všechny druhy mravenců jsou chráněny zákonem. Jejich stěhování například kvůli stavbám majitelům pozemků hradíme," uvedl Aleš Hoření ze Správy CHKO Český ráj, který má transfery zvířat z problémových míst na starosti.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí