zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Změkčování se neočekává

23.05.2005
Obecné
Změkčování se neočekává
Od posledního pravidelného hodnocení politiky v oblasti životního prostředí, které vypracovává OECD (tzv. Environment Performance Review), uplynulo téměř sedm let. Letošní zpráva bude zveřejněna až na podzim, ale už 19. května budou publikována doporučení pro jednotlivé země.

Česká republika se od posledního hodnocení přihlásila k uskutečňování Environmentální strategie OECD a Iniciativy OECD k udržitelné budoucnosti. Letos si česká delegace vedená ministrem Liborem Ambrozkem odveze doporučení, jejichž zásadním cílem má být oddělení hospodářského růstu od negativních dopadů na životní prostředí, zdraví obyvatelstva a vyčerpávání přírodních zdrojů. Mezi členy OECD stále patří Česká republika k zemím s vysokou energetickou a materiálovou náročností tvorby HDP a s vysokou úrovní emisí znečišťujících látek na jednoho obyvatele.

Výsledky hodnocení předloží Ministerstvo životního prostředí (MŽP) české vládě a pro informaci také Parlamentu. Dosavadní trendy v oblasti životního prostředí se ani v ČR zřejmě měnit nebudou. Ambrozek proto pochválil programové prohlášení vlády, která podle něj nepřipustí změkčování ekologických standardů. Obsahuje také řadu konkrétních závazků, jako je např. respektování principu účasti veřejnosti na rozhodování ve věcech životního prostředí, péče o soustavu chráněných území Natura 2000 či práce na ekologické daňové reformě.

AUTOR: MILENA GEUSSOVÁ
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí