zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ nebude spalovat obilí v elektrárnách

23.05.2005
Zemědělství
ČEZ nebude spalovat obilí v elektrárnách

Elektrárenská společnost ČEZ opustila myšlenku spalovat v elektrárnách přebytky obilí od českých zemědělců. ČEZ tvrdí, že by to bylo příliš komplikované. V dnešních zprávách to uvedla televize Nova.

"Přinášelo by nám to takové technické komplikace, že od této možnosti ustupujeme," řekl televizi mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle Agrární komory se záměr nezdařil, protože ČEZ nabízel za obilí málo peněz. "Nabízel přes tisíc korun za tunu, tak lacino obilí nedáme," řekl HN prezident komory Jan Veleba.

Přebytečné obilí z loňské nadúrody by měl vykoupit stát, ten má ale nedostatek skladovacích kapacit. "V tuto chvíli kapacitu skladů, kterou máme, máme naplněnou," řekla mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Jitka Sluková.

Stát uvažuje o tom, že by dal zemědělcům peníze na výstavbu nových sýpek. "Uvažujeme o tom, že se podpořila výstavba nových skladů," řekl Nově ministr zemědělství Petr Zgarba.

Českým zemědělcům přebývá z loňské sklizně půl milionu tun obilí. Zemědělcům ze zemí celé Visegrádské čtyřky přebývá zhruba 4,9 milionu tun obilí, z toho největší zásoby před letošními žněmi mají v Maďarsku, kde je v sýpkách asi 3,2 milionu tun.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí