zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

„Odpad je surovina,“ poznávali studenti v soutěži Arniky

23.06.2005
Odpady
„Odpad je surovina,“ poznávali studenti v soutěži Arniky

PRAHA – Vítězem soutěže „Odpad je surovina“, kterou vyhlásilo sdružení Arnika, se stalo družstvo z Gymnázia Jana Palacha. O vítězství dnes rozhodla porota, které předsedal radní hl. m. Prahy  pro životní prostředí RNDr. Miloš Gregar. Porotci (1) se dopoledne sešli se soutěžícími studenty na Staroměstské radnici, aby vybrali nejlepší ze šesti finálových družstev. Slavnostní setkání bylo vyvrcholením šestiměsíčního projektu občanského sdružení Arnika, který proběhl v několika etapách zaměřených na odpady, recyklaci, kompostování, ekologicky šetrné výrobky a zelené nakupování.

„Na soutěži se mi líbilo, že to nebylo jen takové "hraní si", jak někdy podobné akce bývají, ale že jsme se dozvěděli i opravdu "tvrdá data",“ okomentoval projekt Arniky Jan Vlachý z Gymnázia Budějovická, které se umístilo na třetím místě. Druhé bylo Gymnázium Jana Nerudy.

Studenti se v rámci soutěže například dotazovali firem a bank, jakým způsobem šetří životní prostředí, zda třídí odpady a používají recyklovaný papír a ekologicky šetrné výrobky. Výsledky svého průzkumu studenti prezentovali v tiskové zprávě (2).

Studenti také vytvořili krátké filmy, vlastní webové stránky a výtvarné práce. Z těchto prací vznikla výstava, kterou Arnika představila u příležitosti oslav Dne Země na pražském Toulcově dvoře (3). O projektu bude veřejnost informována rovněž prostřednictvím nové putovní výstavy Arniky „Odpad je surovina“. Výstava navštíví pražské školy, Magistrát hlavního města Prahy a zapůjčit si ji budou moci i úřady nebo knihovny. Její část bude k vidění rovněž na Staroměstské radnici (4).

Studenti během soutěže navštívili skládku a spalovnu komunálních odpadů, třídící linku na papír, elektroniku a plasty či nově vybudovanou pražskou kompostárnu. Součástí půlročního projektu byly i různé přednášky a besedy - např. na téma značení ekologicky šetrných výrobků, o biodpadu a kompostování či o recyklaci papíru. Soutěžící také besedovali se zástupci Ministerstva životního prostředí o ekologicky šetrném provozu na školách a úřadech. Svoje znalosti si studenti ověřovali ve třech kolech otázek, které byly vždy zveřejněny na internetu.

Vítěznou skupinu čeká týdenní pobyt v Krkonošském národním parku. Ceny do soutěže věnovala Ruční papírna ve Velkých Losinách, Olšanské papírny, a.s. Do soutěže se přihlásilo přes 380 studentů a pedagogů z 26 pražských středních a základních škol.

Projekt se uskutečnil díky finančnímu přispění Magistrátu hl. města Prahy. Spolupracující organizace byly: Ministerstvo životního prostředí, CENIA, česká informační agentura životního prostředí a Správa Krkonošského národního parku.

Zápisy z exkurzí, fotografie a další informace o soutěži najdete na adrese:

http://papir.arnika.org/soutez-praha.shtm

Kontakty na organizátora soutěže a spolupracující organizace:

- Mgr. Milan Návoj, vedoucí kampaně Šetrné papírování, sdružení Arnika, tel. 222 781 471, mobil: 731 289 939, e-mail: milan.navoj@arnika.org

- Ing. Jitka Janovičová, Magistrát hl. města Prahy - Odbor infrastruktury města, tel. 236 004 260, e-mail: Jitka.Janovicova@cityofprague.cz

- RNDr. Helena Knappová, Ministerstvo životního prostředí - Odbor vnějších vztahů, tel. 267 122 226, e-mail: Helena_Knappova@env.cz

- Bc. Adéla Princová, CENIA, česká informační agentura životního prostředí, tel. 267 225 289, e-mail: Adela.Princova@cenia.cz

Poznámky:

(1) Porota byla ve složení: RNDr. Miloš Gregar, radní Hl. města Prahy; Mgr. Jakub Kašpar, ředitel Odboru vnějších vztahů Ministerstva životního prostředí; RNDr. Helena Knappová, Odbor vnějších vztahů MŽP; Bc. Adéla Princová, CENIA, česká informační agentura životního prostředí, Agentura pro ekologicky šetrné výrobky; RNDr. Jana Čermáková, CENIA, Oddělení EVVO; Ing. Jitka Janovičová, OI Magistrátu hl. města Prahy, Mgr. Milan Návoj, sdružení Arnika a tiskový mluvčí Arniky Marek Jehlička.

(2) Viz tiskovou zprávu „Recyklovaný papír? - leda na záchodech,“ odpověděly studentům banky a ZOO - http://papir.arnika.org/tz.shtml?x=237183

(3) Viz fotogalerie na adrese http://papir.arnika.org/prefoto.shtml

(4) Náhled části výstavy: papir.arnika.org
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí