zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vzroste závislost na dovozu zemního plynu

24.06.2005
Obecné
Vzroste závislost na dovozu zemního plynu
Spojené státy americké hodlají omezit značnou závislost na dovozu energie, která je vysoká hlavně u ropy.
Její spotřeba v letech 1994 - 2004 stoupla o 16 procent na téměř 938 miliónů tun v loňském roce, kdy se z amerických polí vytěžilo 330 miliónů tun. Závislost na dovozu, blížící se dvěma třetinám, politici i experti už delší dobu označují za hrozivou.
Tím spíše, že většina ropy protékající americkou ekonomikou stále pochází z politicky výbušného Středního východu. V posledních letech ale vzrostl význam západní Afriky, podílející se na americkém dovozu ropy asi 15 procenty.
Prezident George Bush, který včera jednoznačně podpořil výstavbu nových jaderných elektráren, se zároveň zmínil o dalším alternativním zdroji, který by měl pomoci snížit závislost na ropě - zemním plynu.
Američané ho loni vytěžili 543 miliard krychlových metrů, ale spotřebovali 645 miliard krychlových metrů. Trh tohoto paliva tedy závisí na dovozu z necelé pětiny. Bush ale chce prosadit výstavbu "ekologicky čistých" elektráren spalujících zemní plyn. Spotřeba zemního plynu by tak do roku 2025 stoupla skoro o dvě pětiny na přibližně 880 miliard krychlových metrů, uvedlo washingtonské ministerstvo energetiky.
Přitom ale šéf tohoto resortu Samuel Bodman se k širšímu používání zemního plynu staví zdrženlivě. Jde totiž o to, že stejný problém, jako se silnou závislostí na dovozu ropy, by v budoucnu mohl nastat i u zemního plynu. Jeho zásoby v USA představují necelá tři procenta celosvětových.
Skoro všechen dovážený zemní plyn proudí potrubím ze spřátelené a stabilní Kanady. "Ta ale těžko bude moci zvyšovat dodávky. Sama ho potřebuje stále více už proto, že se bez něho neobejde při dobývání ropy z písků v provincii Alberta," podotkla v listu International Herald Tribune Sara Banaszaková z firmy PFC Energy.
USA tak nezbude, než se obrátit na zámořské trhy, kde narazí na zásadní problém: bohaté zásoby zemního plynu jsou většinou tam, kde tryská ropa, tedy v politicky nestabilních regionech. Problém lze zmírnit vyšší výrobou i dovozem zkapalněného plynu (LNG), který se dosud podílí na spotřebě energie v USA jen dvěma procenty. "Ceny plynu zůstanou vysoko, a tak má smysl podílet se na výstavbě kapacit pro LNG i v zahraničí" míní David Nissen z Columbia University.
Loni se po mořích přepravilo na 177 miliard krychlových metrů LNG, což byla zhruba čtvrtina světového obchodu s plynem, uvedl německý Ústav pro námořní dopravu a logistiku. Největším spotřebitelem je Dálný východ, kde prim jako dodavatel drží Indonésie. Vybudovat infrastrukturu pro zásobování je nákladné. Zařízení na výrobu a skladování deseti miliard krychlových metrů LNG přijde na tři až pět miliard dolarů.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí