zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Památné stromy chrání zákon, na Žďársku jich jsou desítky

29.06.2005
Příroda
Památné stromy chrání zákon, na Žďársku jich jsou desítky
Alena Štouračová
Žďársko V našem okolí se mnohdy objevují stromy, které se svým věkem, velikostí a historickým významem vymykají obvyklému rámci. Jejich zabezpečení je upraveno zákonem o ochraně přírody a krajiny, který zavádí kategorii památný strom. V chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy eviduje Správa CHKO celkem čtyřicet tři památných stromů. "Z nejvýznamnějších bych mohl jmenovat Lukasovu lípu v Telecím u Poličky, lípu na Chobotském dvoře, lípu u Tokozu ve Žďáře nad Sázavou, lípu na Blatinách, jilm ve Stružinci nebo javor mléč v Krucemburku,"vysvětlil vedoucí Správy CHKO Žďárské vrchy Pavel Vaněk.

Staleté stromy vyhlašuje správa CHKO Památný strom je především přírodním objektem, jemuž dává vyniknout jeho vzrůst, druh či postavení v krajině. Pokud je strom vyhlášen jako památný, požívá potom dle zákona zvláštní ochranu. Správní orgán stanoví jeho ochranné pásmo a nechá strom označit cedulí se státním znakem. Strom je potom evidován v ústředním seznamu, který spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny.

Lukasova lípa zpívá "Vyhlásit strom za památný mají podle zákona v pravomoci pověřené úřady. V rámci CHKO Žďárské vrchy je to správa "chráněnky". Toto vyhlášení je dáno historickou hodnotou, druhem či stavem stromu,"uvedl Vaněk. Památné stromy patří mezi významné prvky kulturní krajiny. Proto je o ně třeba neustále pečovat. "Památné stromy vyžadují odbornou péči. V zájmu programu Péče o krajinu provádíme jejich pravidelnou kontrolu. Každý strom ale vyžaduje něco jiného. Někdy stačí jen pouhá údržba, někdy musí být zásah radikálnější,"dodal vedoucí CHKO Žďárské vrchy. Nejstarším stromem, který má Správa CHKO Žďárské vrchy na starosti, je Lukasova zpívající lípa v Telecím u Poličky. Ta patří k nejstarším a nejmohutnějším stromům v České republice. Pověst vztahující se k tomuto stromu vypráví o tajném českém bratru, který v prostorné dutině stromu nalezl úkryt. Tam prý opisoval Nový zákon i zakázané žalmy. Svítil si lojovými svíčkami, texty si prozpěvoval a při šumění koruny stromu vznikal dojem, že lípa zpívá.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí