zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Likvidace nelegálních skládek v Praze

05.07.2005
Obecné
Odpady
Likvidace nelegálních skládek v Praze

Likvidace černých skládek na území hl.m.Prahy

Každoročně vznikají nové. Každoročně se za veřejné finance odklízejí. Jejich počet a objem má v Praze sice klesající tendenci, ale stále je jich dost.

V současné době probíhá na území města, stejně jako každý rok, úklid černých skládek. Tento úklid je organizován magistrátem a odklízí se na pozemcích, které jsou převážně ve vlastnictví HMP nebo městských částí.

 

černá skládka 1

 

Kdo je za černé skládky odpovědný?

Podle platné legislativy je za odpady vyprodukované fyzickými osobami odpovědná obec, a to ve chvíli, kdy fyzická osoba odloží svůj odpad na místo určené obcí (§ 4 písm. p zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, v platném znění). Odpad z černých skládek není odpadem komunálním, ale odpadem, za který zodpovídá vlastník, resp. uživatel pozemku, na kterém se černá skládka nachází (§ 29 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze).

Jaké postihy v souvislosti s černými skládkami hrozí?

Vlastníkům/uživatelům pozemků, na kterých se černé skládky nacházejí, hrozí pokuty až do výše 100 000 Kč od úřadů městských částí (§ 29 zákona č. 131/2000 Sb., o hl. m. Praze), pokud na svých pozemcích neudržují čistotu a pořádek.

Za založení černé skládky může fyzická osoba dostat pokutu až 50 000 Kč (§ 47 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích) a právnická osoba až 500 000 Kč (§ 29 zákona č. 131/2000 Sb., o hl. m. Praze) od úřadu příslušné městské části.

Jaké jsou zkušenosti města z loňského úklidu?

V loňském roce bylo městem odklizeno cca 7,5 tis. tun odpadu z černých skládek. Skladbu odpadů dokládá graf. Celkem bylo zrealizováno 44 zakázek a celkové náklady činily cca 9,2 mil. Kč (bez DPH). Nemalá množství také odklidily v samostatné působnosti městské části a neziskové organizace pořádající dobrovolné akce.

Kam tedy s odpadem?

Většina černých skládek je založena nevědomými občany, kteří jsou „zvyklí“ se tímto způsobem zbavovat odpadu, který se nevejde do jejich popelnice. Připadá jim odložení například vysloužilého kanape do nedalekého lesíku či za sousedův dům jako nejsnadnější a nejlevnější řešení. Opak je však obvykle pravdou. Nejenže riskují pokutu, ale ve většině případů odváží odpad autem. Přitom je přinejmenším stejně jednoduché odpad odvézt do některého ze sběrných dvorů nebo do pravidelně přistavovaných velkoobjemových kontejnerů. Sběrné dvory přijímají veškerý odpad od občanů zcela zdarma (pouze za pneu se platí 25 Kč/kus) a otevřeno mají i v sobotu. Odpad ze zeleně je navíc možno také odkládat přímo do nově otevřené kompostárny

ZDROJ: www.praha-mesto.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí