zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klimatický budíček v Horním Jiřetíně

07.07.2005
Ovzduší
Klimatický budíček v Horním Jiřetíně

Horní Jiřetín nedaleko Litvínova se připojí k městům a obcím na celém světě, které dnes ve 13:45 zvukem zvonů připomenou domácím i mezinárodním politikům, že musí podniknout opatření proti znečištění, jež způsobuje globální změny podnebí.

Mezinárodní akce apeluje na summit hlav států G8 ve Skotsku. Obrací se ovšem také na politiky v dalších zemích. Zvony budou znít například na londýnské katedrále svatého Pavla, u Brandenburské brány v Berlíně či washingtonském kostele sv. Jana. Budíček organizují ekologické organizace, včetně Hnutí DUHA.

Česká republika patří k nejhorším znečišťovatelům v Evropě: v posledním srovnání se umístila na čtvrtém místě v žebříčku zemí EU podle exhalací oxidu uhličitého na jednoho obyvatele. Hlavní příčinou jsou zastaralé uhelné elektrárny. Spálení uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi by způsobilo znečištění, které se rovná kompletním exhalacím celé České republiky za více než pět let.

Vladimír Buřt, zastupitel obce Horní Jiřetín, řekl:

„V Horním Jiřetíně si uvědomujeme, že se spor o těžbu uhlí netýká pouze nás, ale má také globální dopady. Je dobře, že boj o záchranu našich domovů může pomoci i lidem na druhé straně zeměkoule. Proto jsme se přidali k této mezinárodní akci.“

Petr Holub, vedoucí programu Energie Hnutí DUHA, řekl:

„Česká republika patří k nejhorším znečišťovatelům v Evropě a mezi hlavní příčiny patří závislost naší energetiky na uhlí. Další rozšiřování dolů za územní limity těžby by znamenalo, že nadále zůstaneme mezi špinavými rekordmany. To je o důvod více, proč nebourat další obce a nebrat domov tisícům lidí.“

Kontakt:            

Vladimír Buřt, obec Horní Jiřetín, telefon 724 081 095

Petr Holub, vedoucí programu Energie Hnutí DUHA, telefon 604 177 711, email petr.holub@hnutiduha.cz

Roman Klecker, Hnutí DUHA Ústí nad Labem, telefon 605 151 475,

email roman.klecker@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí