zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MŽP požaduje vypracovat hlukovou studii spalovny v Opatovicích

11.07.2005
Odpady
Hluk
MŽP požaduje vypracovat hlukovou studii spalovny v Opatovicích

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) požaduje vypracovat ucelenou hlukovou studii k plánované výstavbě obří spalovny u Opatovic nad Labem na Pardubicku. Nadměrným hlukem by mohly být postiženi zejména obyvatelé uvedené obce a sousední Čeperky. Studie musí zhodnotit nynější provoz elektrárny, budoucí provoz spalovny a novou dopravní situaci, uvedlo MŽP ve stanovisku, které má ČTK k dispozici.ilustrační foto
    Petici proti výstavbě spalovny podepsaly asi 4000 obyvatel regionu. "Nejsou podrobně zpracovány vlivy záměru na okolní obyvatelstvo. Velikost stavby a její případný provoz ovlivní životní prostředí na celá desetiletí," obávají se ekologové z Čeperky. Ministerstvo s výstavbou spalovny souhlasí, ale při splnění řady podmínek. Rovněž požaduje například zřídit vrty pro kontrolu případných havárií a následného zamoření vod škodlivými látkami.
    Celý projekt za více než dvě miliardy korun ale nedávno dostal vážnou trhlinu, když jej odmítli zastupitelé Pardubic. Požadují zpracování nezávislé studie, která odhalí ekonomiku zařízení, ale také oddálí případný vstup Pardubic do projektu. Celý projekt se protahuje a hrozí, že se nestihne na podzim podat žádost o dotaci z EU, podotkl krajský radní pro životní prostředí Petr Šilar.
    "Bez dotací z Evropské unie tento projekt není možné uskutečnit," uvedl náměstek primátora Pardubic Jaroslav Deml. Z EU se přitom počítá s částkou přibližně 1,5 miliardy korun. "Tyto prostředky je reálné získat," domnívá se. Zařízení bude mít plánovanou kapacitu 96.000 tun odpadu ročně.
    Proti výstavbě spalovny jsou ale někteří ekologové. "Spalovna pohltí statisíce tun kvalitních druhotných surovin. Je zbytečná, toxická a přitom ztrátová. Lidé v Pardubicích budou ztrátu doplácet vyššími poplatky za popelnice," řekl odpadový expert Hnutí Duha Ivo Kropáček.

Zdroj: http://www.cerstvezpravy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí