zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dobrovolníci zachraňují kašnu v Lestkově

22.07.2005
Obecné
Dobrovolníci zachraňují kašnu v Lestkově

Dvacítka mladých dobrovolníků ze všech koutů světa od pátku pracuje na záchraně historické kašny v Lestkově na Konstantinolázeňsku.

Mladí lidé z celého světa ve věku 18 – 26 let, kteří do Lestkova přijeli na mezinárodní dobrovolnický tábor, tzv. workcamp, bydlí v bývalé mateřské školce. Doslova za byt a stravu pomáhají občanskému sdružení Pomozme si sami a obci Lestkov při záchraně historické kašny, která byla stržena po II. světové válce. „Při osvobozování Lestkova do kašny najel džíp amerických vojáků a kašna pak byla stržena a spolu s bývalou radnicí shrnuta do úvozu,“ řekla Miroslava Válová, předsedkyně sdružení Pomozme si sami, které podobné workcampy pořádá na Konstantinolázeňsku již sedmým rokem. Úkolem dobrovolníků je najít v rozvalinách části kašny, vyzvednout je a očistit a připravit k restaurování. Na práci dobrovolníků dohlíží také zkušený kameník.

Doprovodný program je tentokrát opravdu pestrý. V sobotu 16. 7. se účastníci tábora přidali k místním obyvatelům při tradičním Lestkovském kolečku, v neděli je pak čekala beseda s restaurátorkou Martinou Niubo, která vloni v obci opravovala sochu sv. Dominika. Tuto sobotu navštíví dobrovolníci řemeslný workshop na Krasíkově. Setkají se také s účastníky workcampu, který paralelně probíhá ve Svojšíně. Veškerý program tábora je otevřený pro veřejnost a organizátoři uvítají jakoukoliv pomoc při práci na záchraně kašny i účast na doprovodných akcích. Uspořádání workcampu finančně podpořila obec Lestkov a Plzeňský kraj.

Mezinárodní workcampy, organizované po celém světě jsou zajímavou příležitostí nejen pro mladé lidi, jak navštívit jiné země, poznat jejich kulturu a procvičit si konverzaci v cizím jazyce, nejčastěji v angličtině. Workcampy u nás zprostředkovává Sdružením dobrovolných aktivit INEX-SDA (www.inexsda.cz). Účastníci si hradí pouze dopravu a zprostředkovatelský poplatek, ubytování a stravu bývá zajištěno.

 Více informací získáte u Honzy Floriana nebo Miroslavy Válové na tel. 374692021 nebo 374692066 e-mailu honza@receptt.net

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí