zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Miničistírny odpadních vod šetří peníze

02.08.2005
Voda
Miničistírny odpadních vod šetří peníze
Švýcarsko přišlo se zajímavým nápadem, jak řešit čištění odpadních vod ve venkovských oblastech. Miničistírna odpadních vod, která se vejde do sklepa, umožňuje čistit vodu i v domech, které není možné napojit na kanalizaci. Švýcarský systém nazvaný Aquamin, který v současné době prochází testováním, odděluje z fekálií moč a vyrábí čistou vodu vhodnou pro použití v domácnosti. Podle svých autorů má systém Aquamin neuvěřitelnou finanční návratnost a zároveň prospívá životnímu prostředí. Nabízí alternativu k připojování domácností na kanalizaci, jež bývá pracné a drahé, pokud vůbec přichází v úvahu. O švýcarský vynález se začaly zajímat i další země, například Česká republika a Polsko.

Jak zařízení funguje? Nejprve je odpadní voda čištěna biologicky. Potom postupuje do nádrže vybavené membránou, jež zachytí bakterie a mikroby. Výsledkem je hygienicky čistá voda, kterou je možno v domácnosti dále použít, například na splachování záchodu, zalévání zahrady - tedy činnosti, na které se běžně používá pitná voda. Z výsledků testů zařízení vyplývá, že takto bylo ušetřeno až 30 procent pitné vody. Další výhodou je, že kal z domácí čistírny může být kompostován, narozdíl od kalů z velkých čistíren odpadních vod. Kaly z velkých čistíren totiž obsahují těžké kovy a také je zde riziko přenosu BSE, proto nemohou být používány jako hnojivo a je nutno je spalovat nebo skládkovat.

Tvůrci systému Aquamin vidí odbytiště především ve venkovských oblastech východní Evropy, kde ještě všechny obce nemají kanalizaci. Zároveň bude pravděpodobně využíván i domácnostmi v hustě zalidněných oblastech, protože šetří peníze.

Zdroj: www.agronavigator.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
26
8. 2017
26.8-2.9.2017 - Seminář, školení
Živá škola Bílé Karpaty
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
INISOFT s.r.o.
13
9. 2017
13.9.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí