zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Philips zatím nové povolení nepotřebuje

04.08.2005
IPPC
Philips zatím nové povolení nepotřebuje
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zrušilo tzv. integrované povolení, které potvrzuje bezpečnost technologií použitých v továrně nizozemsko-korejské společnosti LG Philips Displays v Hranicích na Moravě. "Vycházeli jsme s rozhodnutí Městského soudu v Praze z dubna letošního roku. Celou věc jsme vrátili k novému projednání a rozhodnutí Krajskému úřadu v Olomouci," uvedla mluvčí MŽP Karolína Šulová. "Proti rozhodnutí městského soudu v Praze jsme ovšem podali kasační stížnost u Nejvyššího správního soudu," dodala.
Právníci z Ekologického právního servisu (EPS), kteří dlouhodobě postup úřadů při povolování výstavby a zahájení provozu v Hranicích sledují, nyní požadují nové - a přísné - posuzování. Podle nich si totiž Philips nechal posoudit pouze tři procenta technologického provozu a zbývající část provozu s patnácti možnými zdroji znečištění se vůbec neposuzovala.
Zástupci Philipsu včera rozhodnutí ministerstva nekomentovali, už dříve ale uvedli, že jde o spor mezi úřady a ekology a firma jenom plní požadavky úřadů. "Není v naší kompetenci vyjadřovat se k záležitostem mezi Ekologickým právním servisem a úřady," řekl na jaře mluvčí hranické továrny Vladan Pěnkava.
Josef Veselský z Krajského úřadu v Olomouci sdělil, že se úředníci zatím rozhodnutím ministerstva podrobně nezabývali. Potvrdil ale, že firma může dál vyrábět i bez integrovaného povolení na základě přechodných povolení platných do konce října 2007.
Nejde přitom o první problém s postupem úřadů při povolování provozu továrny jednoho z největších investorů v zemi. Již před půldruhým rokem krajský úřad potvrdil, že firma porušila zákon, neboť vyráběla bez schváleného bezpečnostního programu. Jako problematické se ukazuje i vydání územního rozhodnutí. Policie totiž šetří trestní oznámení na úředníky stavebního úřadu v Hranicích pro zneužití pravomoci veřejného činitele. Vyšetřování bylo sice odloženo, ale státní zástupce rozhodnutí policie zrušil. Posudek MŽP potvrdil, že územní rozhodnutí pro Philips bylo vydáno nezákonně.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí