zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropské metropole se rychle zahřívají

13.08.2005
Obecné
Evropské metropole se rychle zahřívají
Velká evropská města se oteplují rychleji, než vědci čekali. Už nyní zažívají obyvatelé Londýna či Madridu o dva stupně vyšší průměrné letní teploty než v 70. letech. Následky? Lidé si budou muset zvyknout, že rychlé střídání veder, suchého počasí a prudkých lijáků bude v příštích desetiletích obvyklé.
"Hlavní příčinou jsou vysoké koncentrace oxidu uhličitého," varuje nová studie Světového fondu ochrany přírody před následky automobilismu a spalování paliv v elektrárnách.
I kdyby ale vůbec neexistovalo globální oteplování, činí rozdíly v teplotě mezi několikamiliónovým městem a jeho okolím až deset stupňů Celsia. Efekt zvaný "tepelný ostrov" je způsobován tím, že z městských povrchů, které byly během dne ohřáty sluncem nebo vytápěním, v noci zpětně vyzařuje teplo.
Kombinace se skleníkovým efektem způsobuje, že lidé ve městech budou v příštích desetiletích vystaveni mnohem vyššímu riziku následků globálního oteplování než obyvatelé menších sídel. "Situace se bude ještě zhoršovat a pro lidské zdraví je to stále vážnější hrozba," varuje britský odborník Richard Betts, citovaný nedávno časopisem New Scientist.
Během nejteplejšího léta v Evropě za posledních pět set let zemřelo v roce 2003 čtyřicet tisíc lidí, většina z nich v Itálii a ve Francii. Riziko se ale netýká jen Evropy, nýbrž i USA či nových megalopolí Asie.
Lidé řeší situaci pomocí klimatizace. Tím však zároveň stoupá poptávka po elektřině, vyráběné za pomoci fosilních paliv. Existuje jediné východisko, tvrdí experti: více zeleně, ekologické budovy, světlejší chodníky a silnice.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí