zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úbytek brazilských pralesů prý výrazně zpomaluje

30.08.2005
Příroda
Úbytek brazilských pralesů prý výrazně zpomaluje
BRASÍLIA - V Brazílii se prý zpomaluje ubývání tropických pralesů. Tamní vláda oznámila, že se odlesňování Amazonie, ve které leží největší světové pralesy, ve srovnání s předchozími roky snížilo o polovinu, píše na svých webových stránkách zpravodajská stanice BBC.

Kabinet se domnívá, že jde o výsledek nových ekologických opatření. Ochránci přírody ale tvrdí, že je příliš brzy na prohlášení, že dochází k dlouhodobějšímu obratu v ničení pralesů.

Brazilská ministryně životního prostředí Marina Silvaová de Limaová uvedla, že v uplynulém roce bylo vykáceno asi 9000 čtverečních kilometrů pralesa; ve stejném období o rok dříve to bylo více než 18.000. Pokles je podle ní výsledkem většího dohledu nad těžbou i zvyšujícím se důrazem na projekty trvale udržitelného rozvoje.

Ekologové pokles vítají. Zdůrazňují však, že čísla pocházejí z měření založených na satelitních snímcích, která prý mohou mít i dvacetiprocentní odchylku. Podle ekologů by se na zpomalení úbytku lesů mohl podílet i pokles cen sóji, neboť farmáři už neusilují o získání nové půdy.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí