zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zatopme si neklasicky!

05.09.2005
Obecné
Zatopme si neklasicky!
Na Úřad pro hospodářskou soutěž se obrátila společnost MVV Energie, která již v dubnu vyvolala správní řízení na Energetickém regulačním úřadě (ERÚ) a tehdy se k ní přidal tucet dalších firem. Jde o cenu plynu a možné porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže firmou RWE Transgas.

Malí odběratelé plynu jsou ještě chráněni regulací, ale velcí už ne, a tak jen zírají, jak pro ně cena plynu roste, podle jejich názoru neúměrně. Ve vsetínské teplárně je to např. o 20 % víc, než byla průměrná regulovaná cena v roce 2004. O nějaké množstevní slevě ani řeči.

Zvýšenou cenu plynu v konečném důsledku zaplatí koncoví odběratelé ekologičtějšího tepla z velkých centrálních kotelen. "Má-li se zdražovat, ať se zdražuje všem stejně," protestuje starosta města Vsetína Jiří Čunek.

Je ovšem zřejmé, že plyn se zdražovat bude i pro domácnosti a další tzv. chráněné zákazníky. Podle odhadu České plynárenské unie také jim cena stoupne od 4. čtvrtletí minimálně o 15, ale možná až o 25 %. ERU sice ještě jedná s RWE Transgas a distribučními společnostmi, ale se zdražením od října najisto počítá. Podle analýzy Patria Online se máme připravit na trvalý vzestup ceny plynu, ročně v průměru až o 6 %.

Cena plynu se odvíjí od ceny ropy, jejíž růst činil od ledna již zhruba 100 procent. Cenový vývoj má ovšem za následek stagnaci spotřeby zemního plynu v ČR, možná i její pokles. Roste i cena elektřiny. Vydělat by na tom mohli prodejci alternativních zdrojů tepla a zvýší se zřejmě zájem o tepelná čerpadla, kotle na biomasu či sluneční kolektory.

AUTOR: Milena Geussová
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí