zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nechme auto doma!

22.09.2005
Obecné
Nechme auto doma!

Ve stovkách evropských měst, včetně 34 obcí v České republice, se koná zítra Evropský den bez aut. Jde o osvětový projekt, který má upozornit na problém, kterým je stále rostoucí individuální automobilová doprava, zejména ve městech. Den bez aut má také nabídnout alternativy – systém veřejné dopravy, jaký funguje v České republice, je svým rozsahem unikátní. Stále roste počet vyznačených cyklotras, ale i cyklostezek. I chůze je způsobem dopravy. Výzva dne bez aut „Nechte auto doma!“ je adresována každému z nás.

Česká, moravská a slezská města se k Evropskému dni bez aut (22. září) přihlásila již počtvrté, letos je to 34 měst, tedy o třetinu více než v loňském roce. K nim měla patřit i Karviná, která od akce v poslední chvíli ustoupila pro onemocnění místního koordinátora.

Zítra tedy v Boskovicích, Českých Budějovicích, Havířově, Havlíčkově Brodě, Hlučíně, Hodoníně, Hradci Králové, Hranicích, Hroznové Lhotě, Humpolci, Chrudimi, Jablonci nad Nisou, Kadani, Kopřivnici, Kostelci nad Orlicí, Kroměříži, Kutné Hoře, Letovicích, Lipníku nad Bečvou, Moravské Třebové, Moravském Krumlově, Olomouci, Ostravě, Pelhřimově, Písku, Plzni, Praze, Prostějově, Říčanech, Semicích, Telči, Velkém Meziříčí, Vsetíně a Znojmě vyvrcholí Evropský týden mobility, zahájený v pátek 16. září.

Ve většině měst (například Praha si ale uspořádala svůj den bez aut už v neděli 18. 9.) budou na uzavřených náměstích a ulicích děti ze škol a mateřských školek kreslit křídou na vozovky, které se jindy bojí přejít; budou soutěžit, závodit a hrát hry.

K Evropskému dni bez aut se připojí i zaměstnanci MŽP. Ředitel úřadu Miroslav Jandura je vyzval, aby se zítra obešli bez automobilu. Ministerstvo také pro celý zítřejší den uzavřelo parkoviště před budovou a ve vstupní hale úřadu přibyly další stojany pro úředníky, kteří místo autem zítra dorazí do práce na kole.

Protože letošní Evropský den bez aut je zaměřen i na dospělé, vždyť jeho mottem je: „Do práce a do školy – bez auta“, bude sdružení Calla v Českých Budějovicích na uzavřeném náměstí diskutovat s občany o problémových místech zdejší dopravy, o výhodách různých druhů dopravy a o dopravní obslužnosti města. Nabídnou také možnost spočítat si vlastní ekologickou stopu. Lidé se také budou moci svézt v solárním automobilu.

Starosta Telče Roman Fabeš předá každému zaměstnanci Městského úřadu, který ráno přijede do práce na kole, svačinku, a cyklista, který tento den ujel do práce na kole nejdelší vzdálenost, získá dárek.

S Českými Budějovicemi, Olomoucí a Plzní letos spolupracuje také Britská rada, která ve spolupráci s magistráty měst uspořádá v rámci Evropského dne bez aut workshop pro studenty středních škol na téma „Město bez emisí“.

V deseti městech bude po celý Evropský den bez aut MHD zdarma (Česká Lípa, Havlíčkův Brod, Hodonín, Chrudim, Kadaň, Kutná Hora, Pelhřimov, Plzeň, Prostějov, Ostrava). V Kroměříži a Ostravě přišli se zajímavým nápadem a nabízejí MHD zdarma těm cestujícím, kteří se prokáží se malým technickým průkazem od auta (v Ostravě 22. září a v Kroměřiži od 16. – 22. září).

Akci jen podpoří: Brno, Česká Lípa, Chomutov, Pardubice, Prachatice, Přerov, Tábor, Třebíč, Turnov a Zlín. Počet měst, která si Evropský den bez aut jen „zkoušejí nanečisto“, tedy také roste.

Programy jednotlivých měst řazené podle abecedy, podle data a podle krajů včetně kontaktů na místní koordinátory akcí v jednotlivých městech najdete na adrese www.env.cz.

V ČR se letos Evropského dne bez aut zúčastní 34 měst. Ministerstvo životního prostředí konání Evropského dne bez aut a Evropského týdne mobility koordinuje a podporuje.

Další informace:

www.env.cz

www.22september.org

http://www.mobilityweek-europe.org
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí