zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve Španělsku kvůli vodě bojuje golf s farmáři

26.09.2005
Voda
Zemědělství
Ve Španělsku kvůli vodě bojuje golf s farmáři
Možná to není jen spor o vodu, který v těchto dnech rozděluje ve Španělsku golfisty a ekologické aktivisty. Velkou část země sužuje sucho, jaké místní nepamatují už několik desetiletí, početná golfová hřiště v okolí Madridu ale zatím prosperují. "Jsou mnohem zelenější než moje farma. Zajímalo by mě, odkud berou vodu," postěžovala si v rozhovoru pro agenturu Bloomberg farmářka Inmaculada Preciadová. Organizace pro ochranu životního prostředí mají v této otázce jasno. "Většina hřišť čerpá pitnou vodu. To by se mělo zakázat," řekl mluvčí skupiny Ecologists In Action Santiago Martin.
Golf přitom představuje nemalou část příjmů oblasti kolem španělské metropole. Jen na obratech z golfového cestovního ruchu region vydělává 1,2 miliardy dolarů ročně.
Místní úřady golfisty zatím podporují. K redukci přídělů dojde jedině v případě, že by období bez deště pokračovalo ještě delší dobu. Ročně se podle Bloombergu spotřebuje na zavlažování jednoho golfového hřiště v této oblasti asi 350 tisíc kubických metrů..
Odborníci se shodují, že problém nespočívá jen v systému čerpání vody, ale hlavně v celkové zastaralosti tamních golfových areálů. Zatímco na Floridě je zavlažování zpracovanou mořskou vodou už dvacet let samozřejmostí, ve Španělsku stále existuje jen málo hřišť, které podobnými technologiemi disponují
Systém užití vody pravidelně úřady sledují, k pokutě 60 tisíc eur byl loni odsouzen provozovatel hřiště nedaleko Cádizu, jemuž bylo prokázáno tříleté nelegální čerpání vody. Nyní hrozí pokuty za porušení pravidel deseti z devětadvaceti madridských golfových areálů.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí