zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zákazníci dosud poplatek za elektrolikvidaci nepocítili

27.09.2005
Odpady
Zákazníci dosud poplatek za elektrolikvidaci nepocítili
Více než měsíc povinná, v ceně skrytá ekologická pseudodaň, posílí zhruba na deset let i státní rozpočet České republiky, i když hlavní výtěžek půjde skutečně na likvidaci nebezpečného odpadu z výrobků, jako jsou ledničky, televizory, mikrovlnky nebo i obyčejné žehličky.
"Příspěvek pro státní rozpočet je zanedbatelný," říká ale daňová náměstkyně ministra financí Dana Trezziová. Celoevropská norma přikazující od poloviny srpna odvádět výrobcům poplatek za elektrospotřebiče zvyšuje cenu výrobku o náklad na ekologickou likvidaci. Ten nejde sice do státního rozpočtu jako jiné daně, protože slouží přímo k financování likvidace vysloužilých domácích spotřebičů, započítává se ale do ceny pro kupující. A z té odvádějí podnikatelé státu daň z přidané hodnoty. U domácí ledničky "vydělá" stát například zhruba 87, u televizoru nebo monitoru k počítači 38 korun za kus.
Výrobci se pak musí rozhodnout, zda tuto sumu zaplatí ze svého zisku, nebo ji naúčtují kupujícím. Podle průzkumu HN ceny elektrospotřebičů v prodejnách dosud razantně nevzrostly.
Řada obchodníků ale s ohledem na tuto evropskou normu předzásobila své sklady a dosud prodává zboží bez ekologického poplatku.
Poplatek tak do ceny zahrnuly zejména internetové prodejny pracující s minimální marží a bez skladových prostor.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí