zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

04.10.2005
Obecné
Krátce - různé

Ze starých nezajištěných sond v Hodoníně se načerno těžila ropa. Potvrdila to Česká inspekce životního prostředí, která tento případ prošetřovala. Policii se ale nepodařilo najít konkrétního pachatele, a případ proto odložila.
Ropa v Hodoníně v městské části Nesyt unikala z osmi průzkumných sond. Znečištění půdy a vody překročilo povolené normy. Inspekce přitom zjistila, že ze dvou sond někdo ropu načerno těžil. Inkriminované sondy byly vzdáleny asi dvacet metrů od zdroje vody, který vtéká do místní říčky Kyjovky.
"Podali jsme proto podnět k zahájení trestního stíhání na neznámého pachatele," uvedla mluvčí inspekce Eva Rolečková.
Sondy jsou ve vlastnictví zkrachovalé společnosti Flachs-Union z Benešova nad Ploučnicí. Ta ale nikdy těžbu nezahájila, sondy ani nezlikvidovala.
"Obvodní báňský úřad už rozhodl, že těchto osm sond má být zlikvidováno do konce roku," dodala mluvčí inspekce Eva Rolečková
V Hodoníně jde přitom jenom o část starých vrtů a sond, které je potřeba zlikvidovat a které odborníci označují za vážný ekologický problém.

Výstava souboru velkoformátových fotografií Příroda Boletic nabídne od pondělí návštěvníkům unikátní pohled na přírodu vojenského prostoru na Českokrumlovsku.
Sdružení Calla, které výstavu v Jihočeské vědecké knihovně pořádá, chce obrázky neporušené přírody zapůsobit na všechny, kteří chtějí rozhodovat o osudu Boletic. Jihočeský kraj, který už dlouho usiluje o převedení prostoru, v něm chce vybudovat areál zimních sportů.

Více než 800 hasičů bojovalo v sobotu v deseti lesními požáry v centrální a severní části Portugalska. Oheň se zatím vymyká jakékoli kontrole; jeho šíření usnadňuje sucho a vysoké teploty, které v Portugalsku panují.
Portugalsko letos trápí nejhorší sucho od roku 1940. To přispělo k sérii ničivých požárů, které během léta postihly více než 286.000 hektarů lesa a zemědělské půdy. Při požárech zahynulo 15 lidí a zničeno bylo více než sto domů.

Tisková konference k patnáctému výročí založení Mezinárodní komise pro ochranu Labe (MKOL) a jejímu probíhajícímu pražskému zasedání se uskuteční ve čtvrtek 6. října ve 13:00 v budově MŽP (Praha 10, Vršovická 65, přízemí). Zúčastní se jí ministr životního prostředí Libor Ambrozek, prezident MKOL a náměstek ministra pro ochranu přírody František Pojer, vedoucí české a německé delegace a další hosté.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí