zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Liberci budou měřit čistotu zdejšího ovzduší

18.10.2005
Ovzduší
V Liberci budou měřit čistotu zdejšího ovzduší

Liberec - Již brzy se obyvatelé nejvíce dopravou zatížených částí Liberce dozvědí, jak moc je znečištěné ovzduší, kde žijí. Krajská hygienická stanice Libereckého kraje totiž na příští týden plánuje rozsáhlé měření znečištění ovzduší.

"Měření kvality ovzduší proběhne ve městě na pěti místech. Šaldovo náměstí, křižovatka ulic Letné a Balbínovy, sídliště Kunratická, Lesní ulice a sídliště Rochlice," prozradila tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Zuzana Balašová. Stanoviště byla vybrána tak, aby výsledky odpovídaly i podobným místům v Liberci. Získají se tak informace o lokalitách, kde dosud měření ovzduší stacionárními stanicemi nemohlo být kvůli členitosti terénu provedeno.

Experti, kteří měření provedou, budou posuzovat hlavně vliv vysoké dopravy, malých a středních zdrojů emisí a existenci spalovny odpadů, kteří dohromady nejvíce znečišťují ovzduší v Liberci. "Cílem je získaná data o znečištění přenést do geografických vrstev, které budou sloužit jako podklad pro územní plánování a další strategické dokumenty v rámci snižování znečištění. Chceme stanovit zdravotní riziko, které pro obyvatele těchto lokalit špatné ovzduší představuje," dodala Balašová.

Naměřená data poslouží jako pomůcka k určení reprezentativnosti imisních dat získaných ze stacionární stanice Českého hydrometeorologického ústavu z parkoviště vedle Krajského úřadu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí