zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Suť ze stavby dálnice D3 končí v potoce u Chotovin, úřad se dnes vydal na další kontrolu

21.10.2005
Odpady
Suť ze stavby dálnice D3 končí v potoce u Chotovin, úřad se dnes vydal na další kontrolu

TÁBOR – U obce Chotoviny na Táborsku došlo k dalšímu poškození životního prostředí. Sdružení Arnika nedávno upozornilo na stavbu drtičky kameniva, která bez jakéhokoliv povolení vyrostla mezi lesem a poli u Chotovin. Spolu s drtičkou vznikla u obce rozsáhlá deponie odpadního materiálu ze stavby dálnice D3. Poté, co začal kauzu prošetřovat stavební úřad v Táboře, zřejmě propadly stavební firmy panice. Zastavily sice navážení odpadů k drticí lince, začaly však desítkami tun stavebního odpadu zavážet nivu blízkého potoka. Arnika se proto znovu obrátila na stavební úřad a svůj podnět zaslala též České inspekci životního prostředí a Policii ČR.

„Haldy kamení, hlíny a rozbitého betonu u drtičky za poslední dvě neděle povyrostly,“ konstatovala spolupracovnice Centra pro podporu občanů sdružení Arnika Lenka Kučerová, která v posledních dnech několikrát navštívila Chotoviny. „Je jasné, že navážení odpadních materiálů na nepovolenou deponii pokračovalo, ale jen do víkendu. Pak začaly stavební firmy materiál ze stavby dálnice navážet do nivy potoka u jižního okraje obce. Řidiči náklaďáků mi potvrdili, že příčinou je šetření stavebního úřadu na základě podnětu Arniky. Rozšiřování nepovolené deponie u drtičky bylo příliš riskantní, a stavitelé se zřejmě spoléhali na to, že na zavážení potoka nikdo nepřijde,“ popisuje Kučerová

Pracovníci stavebního úřadu v Táboře, pod který spadá katastrální území Chotovin, dnes potvrdili, že o zavážení potoka nevědí. „V posledních dnech jsme prováděli šetření v okolí samotné drtičky, kde se nám situace zdála být stejná jako při poslední kontrole. Nepovolená deponie se příliš nerozšířila,“ řekl pracovník stavebního úřadu, který si nepřál být jmenován. „O tom, že stavební odpad končí na jiném místě, jsme neměli tušení. Tato deponie je zcela jednoznačně nepovolená,“ dodal referent tím, že pracovníci úřadu se na místo vypraví znovu a celou věc během dnešního dne prověří.

Na základě nových informací dnes Arnika zaslala fotodokumentaci zavážení potoka u Chotovin stavebnímu úřadu v Táboře a České inspekci životního prostředí. Zároveň podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání trestného činu poškození přírody. „Firmy podílející se na výstavbě dálnice D3 měly zřejmě dojednání s obcí Chotoviny, že budou ukládat odpad v blízkosti drtičky. Když se zjistilo, že deponie materiálu je nelegální, hrozí za ni pokuta a stavbu dálnice není možné z ničeho nic přerušit, rozhodly se asi odpad vysypat na nejbližší vhodné místo,“ komentuje situaci Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. „Tím však došlo k dalšímu závažnému porušení zákonů na ochranu přírody a možná dokonce ke spáchání trestného činu,“ dodal Skalský.

Tisková zpráva sdružení Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí