zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Integrovaný registr znečištění veřejnost zajímá

26.10.2005
IPPC
Integrovaný registr znečištění veřejnost zajímá

„Webová stránka integrovaného registru znečištění zaznamenala k dnešnímu dni 18 058 přístupů, z toho 7 033 je z originálních adres. Je zřejmé, že údaje o tom, jaké chemické látky produkují firmy v jejich okolí, veřejnost skutečně vyhledává,“ konstatuje Jan Maršák, vedoucí oddělení IPPC.

V letošním roce proběhlo první ohlašování údajů do integrovaného registru znečišťování životního prostředí (IRZ). Ministerstvo životního prostředí  je povinno každoročně do 30. září zveřejnit údaje, ohlášené do IRZ za předchozí rok [1,2].

Integrovaný registr znečišťování je databáze údajů o vybraných látkách a jejich emisích a přenosech. Ministerstvo životního prostředí jej zřizuje a spravuje jako veřejně přístupný informační systém. Veřejná dostupnost je zásadní vlastností IRZ, která výrazným způsobem ovlivňuje celou správu a provoz registru a odlišuje jej od ostatních registrů. Rozšiřování a prezentace dat hrají klíčovou roli v celé koncepci IRZ.

 
Další informace:

Integrovaný registr znečišťování – http://www.irz.cz

Zákon o integrované prevenci - http://www.env.cz/AIS/web.nsf/pages/legislativa

Evropský registr emisí znečišťujících látek - http://www.eper.cec.eu.int

CENIA, česká informační agentura životního prostředí – http://www.cenia.cz


Kontakt pro podrobnější informace:

Ing. Bc. Jan Maršák – vedoucí oddělení IPPC MŽP, tel.: 267 122 974, e-mail: Jan_Marsak@env.cz

Poznámky:
[1] § 26 zákona č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a omezování znečištění, o integrovaném registru znečišťování a o změně některých zákonů (zákon o integrované prevenci)
[2] MŽP ve spolupráci s CENIA zabezpečuje zveřejňování údajů ohlášených do IRZ podle § 26 odst. 1 zákona č. 76/2002 Sb.o integrované prevenci
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí