zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

26.10.2005
Obecné
Krátce - různé

Chceme-li nahrazovat jadernou elektrárnu obnovitelnými zdroji, jedinou možností jsou větrníky. Aspoň to tvrdí operátor temelínské elektrárny Bohdan Zronek v dopise Půlka Temelína není závratná (HN 18. října). Pozoruhodná představa. Půvab obnovitelných zdrojů je přece v tom, že se dají velmi dobře kombinovat. Půlku temelínského výkonu tedy není třeba nahrazovat 12 000 větrnými elektrárnami, ale mixem obnovitelných zdrojů. A z nich má u nás největší potenciál biomasa. Odhaduje se, že by v roce 2010 měla tvořit 40 % všech obnovitelných zdrojů, zatímco vítr jen necelou pětinu. Mimochodem, větrníky, které se nyní u nás montují, mají až dvakrát vyšší výkon, než tvrdí pan Zronek. K získání stejného množství elektřiny by jich tedy stačila přesně polovina. A poznámka na závěr - zemní plyn je samozřejmě nesrovnatelně čistším zdrojem než uhlí, a to ve všech sledovaných parametrech. Západoevropské státy jej proto využívají jako přechodný krok na cestě k obnovitelným zdrojům energie.
Karolína Šůlová, mluvčí Ministerstva životního prostředí

Rostoucí ceny ropy a energií by měly v ekonomických kruzích vyvolat hlubší diskusi než jenom křik po snížení spotřební daně. Současná zkušenost ukazuje, že hrozba vyčerpání ropy a plynu motivuje investory i vlády k zesílení výzkumu a rozvoji technologií pro obnovitelné zdroje energie. Vývoj těchto technologií spolu se snižováním zdanění práce by měl umožnit také decentralizaci, růst místních ekonomik a změnu proporcí v přepravě. Místo přesunů velkých objemů zboží by se měla posílit mobilita informací, know-how a technologií. To umožní vyrovnat cenu práce tak, aby se Evropa nemusela bát čínského zboží jenom proto, že v Číně je nesrovnatelně levnější pracovní síla a měkké normy ochrany životního prostředí.
Berme tedy zdražování ropy jako příležitost ke změně, která odpovídá selskému rozumu a instinktu přežití civilizace.
Miroslav Kundrata, Praha

Pro zajištění EU cílů v oblasti podílu obnovitelných energií na celkové spotřebě energií bude nutné zvýšit investice do výzkumu a vývoje tohoto sektoru. Dalším nezbytným předpokladem je dostatek studentů a později vědeckých pracovníků, kteří se tomuto tématu mohou věnovat. Proto se sektor obnovitelných energií obrací již teď na EU s požadavkem na zajištění dostatečně velkého podílu např. v 7. rámcovém programu na výzkum tohoto typu energií

Kamýk - Na Kamýku a v jeho okolí neustále bojují s výskytem černých skládek. V současné době zde probíhají jejich kontroly, aby bylo jasně dáno, zda tyto pozemky stačí průběžně uklízet, nebo zda je potřeba přikročit k dalším krokům, vedoucím k odstranění případných nebezpečných látek. Tato akce probíhá v rámci výstavby nového sběrového dvora, jehož výstavba již byla v obci dokončena. Ten by měl výraznou měrou pomoci k omezení výskytu černých skládek. "Doufáme, že lidé nebudou jeho existenci ignorovat. Svážet sem budou moci kovošrot, šrot i nebezpečné odpady," konstatoval starosta Kamýku Karel Kučera. V současné době čeká nový sběrový dvůr na svou kolaudaci, která by měla proběhnout během tří týdnů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí