zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ si dělá, co chce

10.11.2005
Obecné
ČEZ si dělá, co chce
 Ekolog a předseda Strany zelených Martin Bursík ke zdražení cen energií říká, že 1. ledna se staneme unikátní zemí, kde při otevření trhu nedojde ke zlevnění elektřiny, ale k jejímu zdražení. "Selhal stát. Nedokázal vytvořit konkurenční prostředí," uvedl.

HN: Základní otázka fóra zní: Budou ceny energie už jenom růst?
Ano. Ceny energií budou - vyjma krátkodobých výchylek - už jen růst. Důvodem je, že se světová energetika opírá o neobnovitelné, tedy vyčerpatelné zdroje energie. S jejich rostoucí vzácností roste i cena. Zdražování se zastaví, až když se energetika přeorientuje na obnovitelné zdroje.

HN: Existují cesty z této pasti?
Jsou dvě: zvyšování energetické efektivity, včetně investic do úspor energií, a přechod na obnovitelné zdroje. Ceny fosilní elektřiny stoupají kvůli její vzácnosti a ochraně klimatu, ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů klesají s rozvojem jejich výroben, s poklesem investičních nákladů. V jednom bodě se tyto křivky protnou.

HN: Energetici ale říkají, že elektřina je zboží stejně jako plyn či ropa. A jejich ceny se mění podle poptávky a světových cen. Platí to i o elektřině?
Energetici mají za to, že se pohybují v prostředí s tržními cenami elektřiny. To je pravda jen částečně. Existuje sice konkurence ve výrobě a obchodování a cena elektřiny závisí na ceně primárního zdroje energie. Ale v ceně elektřiny není započtena cena za poškozování životního prostředí, zhoršování zdravotního stavu obyvatel a tak dál. To hradí spotřebitelé zhoršenou kvalitou života a investicemi státu do ochrany životního prostředí. Kvůli ochraně klimatu se prosazuje v Evropě trend zahrnout náklady za škody do cen elektřiny. To čeká i nás.

HN: Proč podle vás tedy ceny elektřiny růst nemusí? Máme silný ČEZ a slabý Energetický regulační úřad?
U nás ceny zvyšuje jednostranně ČEZ. Na jedné straně se chlubí, že je nejziskovější energetickou firmou v Evropě. Na druhé v momentě, kdy se snižuje role regulátora, vytahuje ceny na úroveň cen v okolních zemích. Průmysl už nyní platí u nás za elektřinu víc než třeba ve Francii či v USA.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí