zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Malešovicích se bude jednat o drůbežárně

22.11.2005
Zemědělství
V Malešovicích se bude jednat o drůbežárně

Děti Země mají zásadní námitky proti kolaudaci neetické a protizákonné stavby

Na obecním úřadě v Malešovicích se bude dnes od 9:30 jednat o kolaudaci dvou z celkových čtyř hal pro chov brojlerů v blízkosti této obce. Děti Země mají však proti velkokapacitní drůbežárně zásadní námitky. Některé její parametry jsou totiž v příkrém rozporu s platnými právními předpisy (1).

“Firma Sušárna Pohořelice chce na každém čtverečním metru chovat o čtyři brojlery více, než kolik dovoluje vyhláška. Dále stavba podle dokumentace neobsahuje dostatečný počet krmítek a napáječek pro zvířata,” komentuje nedostatky projektu Martin Hyťha z Dětí Země. Farma dále postrádá oddělené prostory pro zraněné nebo nemocné jedince, což je další požadavek jedné z vyhlášek.

“Nepředpokládáme, že by stavební úřad v Pohořelicích mohl stavbu zkolaudovat. Kromě porušení zákonů by to znamenalo i odsouhlasení neetického chovu, v kterém by mohlo docházet k týrání zvířat,” dodává Hyťha.

U Malešovic se staví celkem čtyři haly, každá s kapacitou 60.000 brojlerů. Celková cena stavby hal včetně technologií se dle dokumentace pohybuje okolo 50 miliónů korun.

Firma Sušárna Pohořelice připravuje další stavbu pro chov brojlerů v blízkosti obce Vranovice. Děti Země se jako účastníci stavebního řízení budou parametry stavby také zabývat.

Další informace:
· Ing. Jana Dvořáková, Městský úřad Pohořelice – stavební úřad, tel.: 519 301 340
· Martin Hyťha, Děti Země – Plzeň, tel.: 377 240 772

(1) Vyhláška č. 191/2002 Sb., o technických požadavcích na stavby pro zemědělství a vyhláška č. 208/2004 Sb., o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat

Děti Země realizují projekt týkající se staveb pro zemědělství díky laskavé podpoře Nadace Partnerství

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí