zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přírodu v okolí vodního toku ochrání soukromé rezervace

22.11.2005
Voda
Příroda
Přírodu v okolí vodního toku ochrání soukromé rezervace
Praha - Plány na vybudování jezů na Labi nejsou jedinou hrozbou pro největší českou řeku. Poslední zbytky přírody v jejím okolí ohrožuje také intenzivní zemědělská činnost, většina cenných partií vzala za své při rozsáhlých terénních úpravách v minulém století.

Společnost Přátelé přírody chce proto na březích Labe vytvořit soustavu soukromých rezervací, které mají jedinečné prostředí chránit. Na základě mapování a biologického hodnocení chtějí ekologové vytipovat vhodné pozemky, zjistit jejich vlastníky a jednat o vykoupení. Další etapu vytvoření rezervací bude tvořit odstranění nepůvodních, cizorodých rostlin, jako jsou netýkavky či křídlatky.

Přátelé přírody chtějí vybraným územím vrátit jejich původní charakter. Počítají s vybagrováním jezírek a slepých ramen řeky, které byly v minulosti odstraněny, s výsadbou vhodných dřevin a přivezením původních druhů živočichů. Celý projekt bude administrativně náročný, protože ekologové budou muset žádat o změny územních plánů či vyjímání pozemků z půdního zemědělského fondu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí