zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Urban uvažuje, že se kvůli uhlí zboří další obce

16.12.2005
Geologie
Urban uvažuje, že se kvůli uhlí zboří další obce
Ministerstvo průmyslu poprvé připustilo, že Horní Jiřetín a Černice nemusí být posledními severočeskými obcemi, které by byly zbourány kvůli těžbě hnědého uhlí. Ve zprávě o plnění státní energetické koncepce, kterou včera dostala na stůl vláda, ministr Milan Urban (ČSSD) napsal, že je potřeba jednat o možnosti otevřít další doly.
"Je žádoucí aktivněji otevřít otázku případného budoucího využití rezervních lokalit hnědého a černého uhlí," stojí v Urbanově zprávě. Nepíše se v ní doslova o bourání dalších vesnic, záložní uhelná ložiska ovšem leží právě pod asi dvaceti obcemi na severu Čech.
"Je pravda, že ložisko pod námi skutečně je," potvrzuje Petr Pillár, starosta Lišnice na Mostecku. S případným rozšířením hnědouhelných dolů ovšem nesouhlasí. Stejně jako Ministerstvo životního prostředí. "Je to nepřijatelné," říká mluvčí Karolína Šůlová.
Ministerstvo průmyslu obhajuje svůj plán argumentem, který používal už ministr Miroslav Grégr: aby stát nebyl závislý na dovozu, musí maximálně využít domácí energetické suroviny. Ministerstvo zároveň tvrdí, že hovořit o bourání severočeských vesnic je předčasné.
"Tvrzení o bourání dalších vesnic je účelové a manipulativní. Pokud s tím obce nebudou souhlasit, bourat se nebude," říká mluvčí Ivo Mravinac. Dodal, že další variantou je masívnější výroba elektřiny v jaderných elektrárnách.
Rozšíření těžby uhlí by pomohlo společnosti ČEZ, která by získala další palivo do svých elektráren. Dominantní výrobce elektřiny nyní vyváží asi pětinu produkce. Podle ČEZ by se ovšem po roce 2015 mohlo stát, že Česko začne elektřinu dovážet, protože uhelné elektrárny doslouží.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí