zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nošovice očekávají příchod automobilky

21.02.2006
EIA
Nošovice očekávají příchod automobilky
Beskydské Nošovice napjatě očekávají konečné rozhodnutí o příchodu automobilky Hyundai. Téma je vděčným námětem debat štamgastů Radegastova šenku. Výjimkou nejsou ani sázky. Výsledky Čechů na olympiádě v Turíně teď sice poněkud vítězí, Hyundai ale zůstává hned v závěsu.
"Slyšel jsme, že automobilka nepřijde, ale skončí v Mošnově," tvrdí jeden z hostů. "To jsou klepy, už je dávno všechno rozhodnuté," oponuje jeho spolustolovník, a upije piva.
Novináře tu ale příliš rádi nevidí. Zdejší lidé nejsou příliš sdílní. "Závist je hrozná," vyložil důvod jeden z těch šťastných, kteří dostali za prodej svého několikahektarového rodového pozemku velmi slušně zaplaceno. "Byla to ohromující částka. Dlouho jsme se z ní vzpamatovávali. Nikdy jsem si ani nepomyslel, že budeme tak bohatí. Postavíme si nový dům, koupíme lepší auto. Těším se, až na jaře začneme budovat nové sídlo," dodal starší muž poté, co se mu dostalo ujištění o naprosté anonymitě.
Moravskoslezský kraj začal rozesílat zbývajících bezmála 320 miliónů korun určených na výkup pozemků pro Hyundai v Nošovicích počátkem tohoto týdne. "Dnes už by je měli všichni mít na svých kontech," uvedla jeho mluvčí Šárka Swiderová. Neplatí to ale o Zemědělském družstvu vlastníků Nošovice, které očekává první dvacetimiliónovou splátku příští měsíc. "V současné době si vybíráme novou půdu místo té, kterou jsme obdělávali v areálu budoucí průmyslové zóny, a hlavně kupujeme nové stroje," uvedl jeho předseda Jiří Vícha. Družstevníci dostanou celkem 130 miliónů ve splátkách rozložených do deseti let. Kraj jim tak nahrazuje újmu způsobenou přechodem na jiné pozemky.
Samotné Nošovice, až na zdejší nepřetržitě fungující Pivovar Radegast, spí zimním spánkem pod tlustou sněhovou peřinou. "Ještě dlouho nebude možné zahájit žádné terénní úpravy, natož stavební práce," ukazovala včera za hustého sněžení z okna své kanceláře starostka obce Dana Tichá.
Sama ale netrpělivě očekává rozhodnutí o příchodu investora. Je přesvědčena, že obci všestranně pomůže, například s dobudováním infrastruktury. "Že nám tu přibylo tolik milionářů, není zatím moc patrné. Sem tam se objeví nové auto, častěji k nám jezdí zástupci peněžních institucí a žádají o vyvěšení letáčků s nabízenými službami," dodala. Na příchod automobilky spoléhá každá domácnost zdejší i z nedalekých Nižních Lhot. Všechny totiž obdrží od krajského úřadu ve dvou ročních splátkách celkem sto tisíc korun jako kompenzaci za zhoršené životní prostředí po dobu výstavby automobilky.
Že by noví nošovičtí milionáři začali rychle utrácet, nezaznamenali ani prodejci osobních aut v nejbližším okolí. "Tady se auta kupují až koncem března, teď lidé chodí jen vybírat," uvedl Radan Kožušník, majitel frýdeckomístecké prodejny Hyundai. Sám od příchodu automobilky očekává daleko větší zájem o značku. Zároveň ale má obavy, že výrobce postupně vybuduje i vlastní maloobchodní síť, což by podle něj byla naprosto neporazitelná konkurence.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
SW CASEC
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Mladá Boleslav
INISOFT s.r.o.
24
8. 2017
24.8.2017 - Seminář, školení
Liberec, Centrum Babylon Liberec
ASIO, spol.s r.o.
25
8. 2017
25.8.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí