zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Louny odmítají zaplatit odvoz odpadu

07.03.2006
Odpady
Louny odmítají zaplatit odvoz odpadu

Louny - S návrhem na urychlené odstranění prohořelých zbytků odpadu, uloženého neoprávněně v bývalém areálu kravína v Libčevsi, se na starostu Loun Jana Kernera obrátil radní Ústeckého kraje odpovědný za životní prostředí, Antonín Terber.

"Po jednáních s ministerstvem životního prostředí a Českou inspekcí životního pro středí lze očekávat, že ministerstvo prohořelé odpady odstraní, bude to však trvat řádově několik týdnů," upozorňuje Terber. Současně žádá, aby lounská radnice, jako pověřený městský úřad, využila zákonnou možnost a nechala prohořelý komunální odpad vyvézt na svoje náklady. Vynaložené peníze by pak vymáhala po firmě Bau 24, která odpadky do Libčevsi nechala dovézt.

Lounští radní však trvají na svém stanovisku, že příslušným správním orgánem je ministerstvo životního prostředí a Česká inspekce životního prostředí. "Správní řízení k uložení pokuty už inspekce zahájila a z platné legislativy vyplývá, že ten, kdo zahájil řízení jako první, provede řízení celé, včetně uložení nápravných opatření, " tlumočila tajemnice Renáta Čapková stanovisko lounských radních.

I přes zamítavý postoj pověřeného městského úřadu je však krajský úřad podle Terbera odhodlán urychlit vyvezení nebezpečných odpadů z Libčevsi, jak jen to půjde. "V souladu s platnou legislativou teď musíme sedm dní počkat na odpověď, pak začneme jednat," sdělil krajský radní Terber.

TÁŇA VAVŘÍNOVÁ

Severní Čechy - Firma Bau 24, která do Libčevsi na Lounsku navezla tisíce tun odpadků z Německa, měla uzavřenou smlouvu s Plzeňskou spalovnou. Když se však spalovna v lednu dozvěděla, že firma Bau 24 dovezla do Libčevsi německý komunální odpad, smlouvu ihned vypověděla, aniž by spálila jediné kilo odpadu. Smlouva totiž byla na spalování českých plastů - a ne na německé odpadky. Podle České obchodní inspekce je však smlouva důkaz, že mezi spalovnami a dovozci dochází ke kontaktu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí