zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firma Verner: O kotle na spalování obilí a biomasy je veký zájem

22.03.2006
Zemědělství
Energie
Firma Verner: O kotle na spalování obilí a biomasy je veký zájem

Plzeň -- Kotle na spalování obilí zažívají od loňského jara obrovský boom poptávky, hlavně ze strany rolníků a škol. Důvodem jsou jednak přebytky obilí, jeho nízké ceny, ale hlavně fakt, že teplo vyrobené z ovsa, pšenice, ječmene i žita je zhruba stejně drahé jako z uhlí a o polovinu levnější než z plynu. Na semináři o využití zemědělských plodin k produkci tepla a energie na krajském úřadu to před stovkou farmářů řekl Jiří Hlávka, obchodní manažer a.s. Verner z Červeného Kostelce, která vyrábí ročně přes 2000 kotlů na spalování 25 druhů biomasy.

"Pětinu loňské výroby představovaly automatické kotle na obilí. Letos jsme vyprodáni do června a celou produkci by mohly tvořit tyto kotle," uvedl Hlávka. Podle firmy, která má už tři roky mezinárodně certifikované zařízení, první v Evropě, jsou nyní v ČR kotlů na biomasu pouze stovky kusů. Český trh by jich vstřebal desítky tisíc ročně -- zejména menších o výkonu sedm až 50 kW, ale firma prodává až 2,5megawattové.

Soustavy kotlů mohou vytápět menší města do 5000 obyvatel. Ve Žluticích na Karlovarsku pracuje už pátou sezonu soustava čtyř kotlů o výkonu devět megawattů. "Bez problémů vytápí 70 procent z 2600 obyvatel a stále se nám připojují noví," řekla ředitelka Žlutické teplárenské Pavlína Voláková. Podle ní je velmi důležité, aby kotelna na veškerou biomasu s účinností přes 90 procent měla dlouhodobě stabilní odběratele. Ve Žluticích jsou to občané tří sídlišť.

Cena metrického centu obilí je 100 až 130 korun, u uhlí se pohybuje mezi 150 až 220 korunami. Na obilí přešel loni v listopadu farmář Josef Semerád z Prahy-Slivence. Na vytápění dílen a skladů, prostoru 1500 m3, mu stačí kotel 25 kW. "Vytápění elektřinou i plynem by bylo drahé," řekl. Na 210 dnů v roce potřebuje obilí ze šesti hektarů, což je 40 tun za rok. Popela je minimálně, nekouří to, vůně je tam jako v pekárně, dodal.

"Není jasná ekologická politika státu," řekl soukromý zemědělec Vítězslav Novák z Plzeňska. Obilí je podle něj to poslední, co by se mělo spalovat. Šanci vidí v rychle rostoucích dřevinách. Energetické zdroje na biomasu by měl stát podporovat dotacemi farmářům na sklady a sušičky. Pak dosáhneme podílu energie z obnovitelných zdrojů, k nimž jsme se EU zavázali.

Krajský radní Jiří Kalista řekl, že zemědělcům začnou od roku 2009 klesat přímé platby na obilí a měli by se co nejrychleji přeorientovat na produkci rostlin pro energetické využití, které EU bude nadále výrazně podporovat. "Pokud skončí přímé platby, skončí obilí," řekl Novák. Až se otevře EU světovému trhu, stejně Evropu zahltí vývozci z Brazílie, Indie a Argentiny.

Farmáři se rozčilovali nad tím, že stát dříve podporoval topení na plyn a elektřinu, na což nyní doplácejí. Alena Zemanová z odboru životního prostředí uvedla, že Státní fond životního prostředí tyto projekty nadále podporuje. Od roku 2008 půjdou peníze z Evropského fondu rozvoje venkova. "Napojíme zemědělce a obce a dáme jim informace o programech," dodala.

Václav Prokš
Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
29
11. 2017
29-30.11.2017 - Konference
Salzburg
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí