zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Řeka se vylila, politici už letí na místo

31.03.2006
Voda
Řeka se vylila, politici už letí na místo
Premiér Jiří Paroubek musel včera narychlo měnit svůj program: hned po zasedání vlády sedl do vrtulníku a osobně se jel přesvědčit, jak to vypadá v místech ohrožených velkou vodou: Vestci na Nymbursku a v Podhradí na Znojemsku.
"Obrátím se na rakouského kancléře, s nímž máme přátelské vztahy," uklidnil místní obyvatele, kteří si už léta stěžují, že nemají informace o stavech vody přitékající řekou Dyjí ze sousedního Rakouska.
I kdyby ale premiérův telefonát Wolfgangu Schüsselovi nakonec nepřinesl lidem na Znojemsku žádný užitek, Jiří Paroubek může být spokojen. Dva měsíce před volbami udělal to, co voliči od svých politiků v době obdobných událostí očekávají všude na světě: byl s nimi přímo na místě.
A nebyl sám: ministr kultury Vítězslav Jandák oznámil, že se vydá zjistit stav památek ve svém volebním obvodu v jižních Čechách, ministr životního prostředí Libor Ambrozek se vrací předčasně z pracovní cesty do Brazílie...
Pro politiky má pochopení pro takové nálady svou cenu, která se obvykle projeví v průzkumech veřejného mínění. "Dobře zvládnutá katastrofa" alespoň dočasně zvedá důvěru lidí i v jinak nepříliš populární vlády a politiky. Vláda Vladimíra Špidly se své největší popularitě těšila v září 2002, krátce po ničivé povodni v českých zemích: tehdy jí důvěřovalo téměř 50 procent lidí.
A někteří členové Špidlova kabinetu pochopili příležitost ukázat se jako "muži činu" zcela přesně: snad v žádných novinách tehdy nechyběl snímek ministra vnitra Stanislava Grosse, rázně pochodujícího v maskáčích a bagančatech rozbahněnými jižními Čechami.
Tehdejší prezident Václav Havel naopak s návratem z dovolené v Portugalsku den otálel: a snesla se na něj kritika politiků i médií.
Ještě hůř ovšem dopadl generální ředitel ČT Jiří Balvín. Ten svou dovolenou v Chorvatsku nepřerušil vůbec. Toto rozhodnutí jej ovšem stálo podporu i některých dosavadních spojenců v Radě ČT - a o tři měsíce později byl ze své funkce odvolán.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí