zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senát možná vetuje opatření proti pašování odpadu

07.04.2006
Odpady
Senát možná vetuje opatření proti pašování odpadu

Část senátorů chce úplně vetovat balíček opatření proti ilegálnímu dovozu odpadu, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna.

Součástí legislativy má být zvýšení pokut za porušování ekologických zákonů a silnější pravomoci policie. Výbor odpovědný za životní prostředí ovšem včera navrhl, aby horní komora celou novelu zákona zamítla. Hnutí DUHA všem senátorům napsalo osobní dopisy, ve kterých je žádá, aby se postavili proti návrhu na zamítnutí zákona.

Obětí senátního veta by se zároveň stala další důležitá součást návrhu: změny zákona, které obcím a městům usnadní kompostování odpadu z parků a zahrad či kuchyňských odpadků.

Důležité paragrafy umožní radnicím a obecním úřadům zřizovat komunální kompostoviště – a tím zlepšit recyklační služby pro občany – bez komplikovaných administrativních procedur. Zároveň se kompostování zlevní. Podobná legislativa se velmi osvědčila na Slovensku. Dovolí obcím snížit množství odpadu a také ušetřit peníze za skládkování.

Kompostovatelné, takzvané biologicky rozložitelné odpadky tvoří asi 40 % českého komunálního odpadu. Drtivá většina dnes končí na skládkách nebo ve spalovnách.

Ivo Kropáček, vedoucí programu Odpady Hnutí DUHA, řekl:

„Politici se dva měsíce předhánějí, co všechno udělají proti ilegálnímu dovozu odpadu. Pokud teď senátoři klíčové legislativní opatření vetují, bude to prvotřídní předvolební průšvih pro jejich politické strany. Obětí se stanou i důležité nové paragrafy, které mají obcím usnadnit kompostování odpadů z parků či zahrad. Kleslo by tak množství odpadků, jež plynou na skládky, a zlepšily se recyklační služby pro občany. Podobná legislativa se velmi osvědčila na Slovensku.

Kontakt:             Ivo Kropáček, Hnutí DUHA, telefon 604 348 765, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí