zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodní doprava - Telematický sytém zahájí zkušební provoz

12.04.2006
Obecné
Voda
Vodní doprava - Telematický sytém zahájí zkušební provoz

Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) plánuje, že v letošním roce zahájí testování telematického systému vodní dopravy v reálných podmínkách. Výhodou pro dopravce bude zejména bezplatné pořízení příslušného softwaru včetně využívání centrální databáze; provozní náklady tvoří pouze připojení na internet. O postupném zavádění telematického systému ŘVC jako jeho investor informoval v polovině března.
Cílem systému, označovaného jako LAVDIS (Labsko-vltavský dopravní informační systém), je výrazným způsobem zjednodušit, zpřístupnit a zlevnit distribuci informací o stavu vodních cest, jejich aktuální splavnosti, koordinovat provoz zejména v plavebních komorách a v přístavech a v neposlední řadě umožnit rejdařům sledování pohybu jejich plavidel.
Během prvního pololetí letošního roku bude systém propojen s jednotlivými plavebními komorami na Labi a rejdaři i státní správa tak získají přehled o jednotlivých proplavováních. Podstatným způsobem se rovněž zkvalitní statistické sledování provozu na vodních cestách.
Již loni se podařilo uvést do testovacího provozu veřejnou část centrální databáze s obecnými informacemi o vodních cestách, a zejména vyvinout software pro sledování pohybu lodí pomocí družicového naváděcího systému GPS. Technologie využívá běžné komponenty, jako je standardní počítač PC s mobilním připojením na internet přes mobilní telefon GSM a s připojenou anténou GPS.
V letošním roce se služby systému rozšíří o elektronické rozesílání a publikaci zpráv o plavebních podmínkách, omezeních a vodních stavech. V jednotném prostředí tak budou k dispozici veškeré aktuální informace o splavnosti včetně dostupných předpovědí. Propojení se zahraničními systémy standardu RIS dovolí získávat informace o plavebních podmínkách a sledovat pohyb plavidel z jednotného prostředí webových stránek LAVDIS po celé Evropě.
ŘVC počítá rovněž s možností využívání elektronické plavební mapy typu Inland ECDIS na plavidle, která se v Evropě stává v palubních navigačních systémech standardem. Během letošního roku by měla být celá labsko-vltavská vodní cesta pokryta zkušební verzí map.

http://www.dnoviny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
21
11. 2017
21.11.2017 - Seminář, školení
Jihlava
22
11. 2017
22.11.2017 - Seminář, školení
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí