zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové nemají peníze na ozdravnou kúru Máchova jezera

19.04.2006
Voda
Ekologové nemají peníze na ozdravnou kúru Máchova jezera
DOKSY - Agentura ochrany přírody a krajiny nemá peníze na to, aby mohla ve spolupráci s městem Doksy zbavit Máchovo jezero nadměrného výskytu sinic, řekl ředitel agentury František Pelc. Zásah, který se měl uskutečnit tento měsíc, má stát 3,5 milionu korun.

"Jeden milion korun máme připravený v našem rozpočtu, nyní hledáme další zdroje," řekl starosta Doks Zdeněk Krenický. Podle něj je nezbytné zahájit opatření co nejdříve, nejpozději v květnu. Jinak bude ohrožená jeho účinnost a hlavně letní turistická sezona u Máchova jezera.

Již vloni ošetřili ekologové s úspěchem jezero pomocí hlinitých solí. "Tyto látky likvidují sinice, pro ostatní složky ekosystému i pro lidské zdraví jsou neškodné," dodal starosta. Loni se podle něj uskutečnila chemická kúra jezera v červnu, ukázalo se však, že lepší by byl včasnější zásah.

Agentura ochrany přírody chce získat na očistu prostředky od ministerstva životního prostředí. "Pokusíme se, aby účelově navýšilo náš rozpočet," vysvětlil Pelc. Krenický zase hledá podporu u krajského úřadu v Liberci. Chemická kúra je přitom jen krátkodobým řešením problémů Máchova jezera.

Ochranáři by raději dno jezera odbahnili. Projekt, který jim na to měl zajistit prostředky ze strukturálních fondů Evropské unie, byl ale příliš finančně náročný. Nyní hledají ekologové cesty, jak odtěžení bahna zlevnit. Letos vypracuje agentura novou studii a v roce 2007 se s ní bude ucházet o podporu unie podruhé. Ze dna jezera je třeba odstranit 400.000 metrů krychlových bahna s vysokým obsahem fosforu.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí