zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Gandalovič je pro spalování uhlí při nízké produkci škodlivin

20.04.2006
Ovzduší
Gandalovič je pro spalování uhlí při nízké produkci škodlivin

Na nově zveřejněnou ekologickou koncepci ČSSD reagoval volební lídr ODS v Ústeckém kraje Petr Gandalovič.
Sociální demokraté například slibují, že v případě vítězství ve sněmovních volbách vyčlení 15 miliard korun na projekty výstavby alternativních zdrojů energie a prosadí zákon o podpoře obnovitelných zdrojů.


Gandalovič si o tomto myslí, že jde o jednorázový předvolební tah, především pak jako účelový pokus zastavit odliv voličů sociální demokracie ke straně Zelených.


Na názor ČSSD, že u nás zůstane základní surovinou pro výrobu elektřiny nadále hnědé uhlí, jádro či plyn, Gandalovič ve svém prohlášení zaslaném redakci iHNed tvrdí, že problematika pokračování těžby a dalšího rozvoje energetického průmyslu v kraji musí být řešena dlouhodobě a ve shodě s místními obyvateli.


K problematice spalovaní uhlí se navíc vyjádřil také k návrhu Strany Zelných. "Nejde přeci o to, zakazovat lidem spalovat uhlí, ale naopak podpořit užívání kotlů s maximální energetickou účinností a nízkou produkcí škodlivých zplodin", řekl lídr ODS v Ústeckém kraji.


Navíc Petr Gandalovič nesouhlasí s plánem ekologické daňové reformy navrhované stranou Zelených. "Ta by totiž nepřiměřeně zdražila energie pro koncové uživatele. Navrhovaná výše zdanění by zatížila firmy a hlavně slabší sociální skupiny, například důchodce. V horizontu několika let by kvůli ekologickým daním mohly třeba náklady domácností topící uhlím narůst o tisíce korun.


"Jestliže doposud Ústecký kraj těžbou uhlí a výrobou elektrické energie spíše trpěl, musí se to v budoucnu změnit v užitek", uvádí Gandalovič ve svém prohlášení. Obnova hnědouhelných elektráren musí počítat s co největším uplatněním místních firem. "Energetický průmysl k našemu kraji patří a do budoucna nabízí velký rozvoj pracovních míst. Musí však vytvářet dostatek prostředků pro rekultivaci krajiny a její ekologický rozvoj. Na tyto oblasti budu prosazovat využití evropských peněz", dodává Gandalovič.


Při úvahách o dalším rozvoji těžby za tzv. ekologické limity jsou pro lídra Ústeckého kraje klíčová práva vlastníků půdy a nemovitostí. "Pokud vím, vlastníci nesouhlasí s prodejem svých majetků, takže zde není o čem diskutovat. Nikdy bych nesouhlasil s jakýmkoli nátlakem či pokusem o vyvlastnění," zdůrazňuje Petr Gandalovič.


Důraz na další využití domácího uhlí však neznamená skepsi k využití obnovitelných zdrojů energie. EU stanovila jako jeden z cílů své energetické politiky výrazně zvýšit podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů, dokonce přesáhnout hranici 20 % v roce 2020. "Tuto ambici musíme rozhodně podpořit" říká Gandalovič a dodává: "možnosti přitom nabízí především větší využití biomasy a bioplynu."


Na závěr Gandalovič uvádí, že vzhledem k posledním událostem ve vedení ČEZ, a.s. bude potřeba v období po volbách vést zásadní diskuzi o budoucnosti tohoto strategického podniku, stejně jako prověřit způsob odměňování manažerů této největší státní společnosti.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí