zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jednání o odvozu odpadů se výrazně posunula

27.04.2006
Odpady
Jednání o odvozu odpadů se výrazně posunula

Dnešní schůzka zástupců českého Ministerstva životního prostředí se zástupci německých úřadů o odpadech v Libčevsi přinesla tyto konkrétní závěry:

  • Ministerstvo životního prostředí Sasko - Anhaltska přiznalo odpovědnost německého původce odpadů z této spolkové země za jejich nelegální dovoz do České republiky. Jedná se o 88 kamionů, které pocházely od firmy Dux. Sasko-Anhlatsko ve čtvrtek 27.4. na jednání zemské ministryně životního prostředí Petru Wernicke s náměstkyní ministra životního prostředí ČR Ivanou Jiráskovou navrhne konkrétní harmonogram pro odvoz těchto odpadů, případně předloží záruky, že zaplatí jejich likvidaci v ČR.  Stále platí, že konečný termín pro odvoz odpadů z Libčevsi je 30. dubna.
  • U zhruba poloviny odpadů není ještě doloženo, ze které spolkové země pocházejí. Budou proto převezeny na mezideponii [1] a bude pokračovat prokazování jejich původu. Těmito odpady se bude zabývat zvláštní spolková agentura pro odpady (SAA), která sídlí ve Stuttgartu. Po prokázaní původu budou buď odvezeny do SRN, nebo zlikvidovány v ČR s tím, že náklady uhradí německá strana.

„Jednání o odvozu odpadu z Libčevsi se dnes  výrazně posunula a odpad z Libčevsi skutečně zmizí. Ukázalo se, že skutečně intenzivní tlak na německé úřady může přinést konkrétní výsledky,“ komentuje výsledky dnešního jednání ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Poznámky:

[1] Převoz bude hrazen z účelové  dotace Ministerstva financí obci Libčeves, tyto náklady budou pro prokázání původu odpadů účtovány SRN.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí