zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Akcie energetických firem klesají

02.05.2006
Energie
Akcie energetických firem klesají

Pád cen emisních povolenek na evropském trhu rozkomíhal celý energetický sektor. Analytici vidí takovou reakci trhu jako trochu přehnanou.

Pád cen emisních povolenek na evropském trhu rozkomíhal celý energetický sektor. Včera na burzách prudce oslabily akcie energetických firem. "Na svědomí to má právě pád ceny povolenek, který srazil dolů ceny elektřiny," shodují se analytici.
Hodnota akcií české elektrárenské společnosti ČEZ na pražské burze včera klesla o 4,12 procenta. "Tak prudký pád je v případě ČEZ zcela mimořádný," říká analytik společnosti Cyrrus Petr Bártek.
Propadly ale i německé firmy E.ON - o 1,6 procenta - a RWE - o 2,5 procenta. Francouzská EDF ztratila 4,5 procenta. Druhý největší rakouský výrobce elektřiny Verbund oslabil dokonce o víc než sedm procent.
Na pád cen povolenek v této chvíli doplácejí nejvíce firmy, jež produkují relativně málo emisí, povolenek potřebují méně a počítaly ještě s jejich prodejem. To je případ jak Verbundu, který vyrábí hlavně ve vodních elektrárnách, tak i českého ČEZ, který nezanedbatelnou část své elektřiny vyrábí v jaderných reaktorech.
Zatímco obchodníci s povolenkami i s cennými papíry mluví o dramatické situaci, jaká tu dlouho nebyla, sami energetici jsou spíše v klidu. "I když bude cena povolenek se všemi důsledky, které to má, padat ještě pár dní, pro nás je daleko důležitější, kde se ustálí a jak budou trhy vypadat za čtyři měsíce," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "Hodnotit je zatím předčasné, i když v posledních dvou dnech je vývoj dramatický, nikdo zatím nedokáže odhadnout, co bude dál," dodal.
Podobně vidí situaci i ekonomové. "Hodně záleží na tom, kde se cena povolenek stabilizuje a jak dopadne další kolo rozdělování povolenek na rok 2008," dodal Petr Bártek z Cyrrusu.
ČEZ až dosud na novém systému povolenek vydělával. Za loňský rok ohlásila česká energetická firma díky obchodům s povolenkami miliardové vylepšení svého zisku. Podle Bártka by nakonec nemusela ani na budoucím vývoji nijak zvlášť tratit. "Vzhledem ke svému portfoliu zdrojů potřebuje ČEZ méně povolenek než mnozí jiní evropští výrobci, a i když se mu výnosy z exportů elektřiny sníží, celkově by to pro něj mohlo být spíš pozitivní," míní analytik firmy Cyrrus.
Nakolik otřesou povolenky evropskou energetikou dlouhodobě, tedy stále není jasné. "Současný pohyb je výrazný, neřekl bych ale, že ovlivní trhy dlouhodobě," řekl Pavel Sychrovský z poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers.
"Problém povolenek je i v tom, že jde o nový nástroj, se kterým nejsou zkušenosti, možná proto je reakce na trhu trochu přehnaná," dodává Petr Novák, analytik firmy Atlantik FT.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí