zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skrytý půvab

13.05.2006
Příroda
Skrytý půvab
Turisty láká kopcovitá krajina, kostel, kaple a zřícenina.

Město Česká Kamenice bylo založeno za vlády Přemysla Otakara II ve třináctém století. V roce 1444 bylo dobyto vojsky Lužického šestiměstí a vypáleno. Těžce na něj dolehly i další války, epidemie a přírodní katastrofy. Po bitvě na Bílé hoře získal místní panství rod Kinských. Na konci 19. století se v České Kamenici začal rozvíjet průmysl, zejména papírenský a textilní. V okolních obcích vznikaly sklárny.

K významným památkám v České Kamenici patří zejména původně gotický chrám svatého Jakuba Staršího, který byl renesančně přestavěn na počátku 17. století a tvoří jeden celek se zámkem. Na jihu od města se tyčí zříceniny gotického hradu Kamenice. Z období baroka pochází působivá poutní kaple narození Panny Marie s přilehlým chudobincem. Poměrně dobře se dochoval celý historický střed, který tvoří městskou památkovou zónu se 34 nemovitými kulturními památkami. Zajímavá je zejména kašna z roku 1575 na Náměstí Míru, radnice z roku 1493 a historické domy při silnici do Jánské. Místní pozoruhodností je soukromé muzeum psacích strojů, patrně největší v ČR, jež zahrnuje přes tři sta funkčních exemplářů z let 1895 až 1950. Město představuje vstupní bránu do národního parku České Švýcarsko.

Nyní se v České Kamenici dokončuje rekonstrukce památkově chráněného domu na Náměstí Míru, který dlouho chátral a zel prázdnotou. V jeho přízemí vznikne soukromá prodejna lahůdek a kvalitních nápojů, v horních patrech by mělo být ekologické centrum, kde se budou konat výstavy, besedy s mládeží apod. Zároveň tam podle představ radnice budou každý týden dojíždět pracovníci všech tří chráněných krajinných oblastí, které se v České Kamenici stýkají, což občanům města a jeho okolí usnadní vyřizování úředních formalit.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí