zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ústeckou zoo vyhřívá termální voda

01.06.2006
Energie
Ústeckou zoo vyhřívá termální voda

Krásné Březno - Třicet pavilonů ústecké zoologické zahrady vyhřívá voda z nitra Země. Na povrch vyvěrá z vrtu hlubokého 514 metrů voda o teplotě 32 stupňů Celsia, která se dále ohřívá až na 50 stupňů. Nový systém geotermálního vytápění zoo včera uvedl do trvalého provozu ústecký primátor Petr Gandalovič spolu se zástupci zhotovitele: Skanska CZ a IVT Tepelná čerpadla.

Ředitel zahrady Tomáš Kraus řekl, že dosavadní systém vytápění párou byl již za hranicí životnosti. "Ten současný je nejen ekologický, ale navíc oproti původnímu odhadují odborníci provozní úsporu asi 50 procent," řekl Kraus. Termální vodu chce zoo v budoucnu využívat i jako užitkovou například pro koupání slonů.

Přípravy na změnu vytápění začaly již v roce 1998. O čtyři roky později byl v areálu vybudován vrt a poté zahájeny práce na instalaci 24 tepelných čerpadel v 5 stanicích a rekonstrukci rozvodů topné vody. Na podzim 2004 rozjela provoz první stanice tepelných čerpadel, která již v té době zajistila vytápění dolní části areálu zahrady. Loni v srpnu pak byla dokončena celá stavba a v prosinci spuštěn zkušební provoz nového topného systému.

Celá akce přišla na 48,5 milionu korun. Přes 15 milionů poskytl Státní fond životního prostředí, polovinu jako dotaci a druhou ve formě půjčky, 3 miliony věnovala Česká energetická agentura. Ostatní náklady uhradilo město Ústí, které je zřizovatelem zoo.

JAN VRANÝ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí