zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Folmavě se chystá obří nákupní centrum

09.06.2006
EIA
Na Folmavě se chystá obří nákupní centrum
Německá firma Schwarzbauer chce už letos začít stavět u hranic na Folmavě obchodní areál Arena Park s padesáti prodejnami. Investice na šestihektarovém pozemku za 700 miliónů korun přinese práci 140 lidem, převážně ženám.
Obyvatelé vesničky Česká Kubice i radnice stavbu vítají. Probíhající územní řízení se ale snaží oddálit dvě plzeňské skupiny ekologických aktivistů, řekl místostarosta obce Tomáš Kohel.
"Lidé tu mají jen jeden malý krám a vietnamské tržnice. Investor slíbil, že v areálu budou velké potraviny," dodal. Podle starosty Vladimíra Korandy zajistí investice nová pracovní místa a růst zájmu o příhraniční oblast. Obec už koncem roku změnila územní plán plochy za kasinem na komerční zónu.
Areál má vzniknout na soukromém pozemku. "Investor ho zatím neodkoupil. Jeho zájem o stavbu ale trvá," řekl místostarosta.
Ekologům z občanských sdružení Slunce a Ochránci Českého lesa se nelíbí velikost obchodu. Odvolali se proti tomu, že v podkladech pro územní rozhodnutí, o něž požádal investor už koncem října 2005, chybí posouzení radnice, zda stavba zapadá do krajiny a neovlivní přírodní zdroje. "Toto stanovisko doplňuje odbor životního prostředí," řekl Michal Szmigiel z odboru výstavby. Podle něj by to měla být záležitost dnů, neboť stavba už má od krajského úřadu kladný posudek EIA, tedy o vlivu stavby na životní prostředí.
Lidé z Kubice se zlobí, že účastníky územního řízení jsou sdružení, která nejsou z dotčené oblasti. "Naši lidé se dokonce vydali za jejich zástupci. Zjistili ale, že na uváděných adresách nesídlí," řekl Kohel. "Sdružení známe. Jsou účastníky několika řízení v oblasti," uvedl Szmigiel.
Stavba areálu, kilometr od hraničního přechodu Folmava, začne letos a hotova má být za sedm měsíců. Členitý areál se sedlovou střechou bude zasazen do zeleně. Má sloužit zejména Němcům, kteří mají velký obchodní areál až v 30 kilometrů vzdáleném Chamu. Obchody dají práci prodavačkám, uklízečkám a kuchařkám, které nyní za hůře placenými pozicemi dojíždějí.
Arena Park má mít zastavěnou plochu 18 800 metrů čtverečních, 46 obchodů, parkoviště pro 500 vozů, čerpací stanici a velkou restauraci. "Počítáme, že by se sem sjíždělo 2500 kupujících z okruhu do 30 kilometrů," řekl Koranda.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí